2018 Sosyal Fayda Zirvesi’nde “İnsanlar ve Dünyamız için Çalışmak” Panelini UN SDSN Türkiye Yönetti

//2018 Sosyal Fayda Zirvesi’nde “İnsanlar ve Dünyamız için Çalışmak” Panelini UN SDSN Türkiye Yönetti

2018 Sosyal Fayda Zirvesi’nde “İnsanlar ve Dünyamız için Çalışmak” Panelini UN SDSN Türkiye Yönetti

15 Ekim 2018’de Istanbul Hilton Bosphorus Convention Center’da düzenlenen, ‘Sosyal Fayda Zirvesi-Social Good Summit’ kapsamında “İnsanlar ve Dünyamız için Çalışmak” başlığında ve UN SDSN Türkiye Direktörü Bahar Özay’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde UN SDSN Türkiye olarak bizler de yer aldık.

UNDP Türkiye Ofisi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Sosyal Fayda Zirveleri, Birleşmiş Milletler’in ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin aktarımı ve bu kapsamda çalışan aktörlerin bir araya geldikleri çok verimli bir paylaşım platformudur.

Tüm gün süren ve oldukça yoğun bir programa sahip olan 2018 Sosyal Fayda Zirvesi’nde, bu yıl sunumu sanatçı Halit Ergenç gerçekleştirdi. İş, sanat, politika, sivil toplum, akademik çevre, bilim insanları, aktivistler ve çevre gönüllüleri gibi oldukça geniş bir yelpazede konuşmacılardan oluşan Zirve boyunca, Ergenç, konuya hakimiyeti, kısa ve akılda kalıcı paylaşımlarıyla, sanatçı ve baba kimliği ve insan olarak duyarlılığı ile katılımcılardan beğeni kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi himayesinde kurulan Birleşmiş Milletler’e bağlı UN SDSN Türkiye Ağı’nın Direktörlüğünü yürütmekte olan Bahar Özay’ın moderatörlüğünde düzenlenen “İnsanlar ve Dünyamız için Çalışmak” başlıklı panelin konukları, Aslı Durukan Pasinli (WWF Türkiye Genel Müdürü), Leyla Arsan(TAGES CEO’su) ve Ferhan Geylan (Ogliv Vakfı Kurucusu) idi.

Özay; 4 bin yıllık bir Akad uygarlığı kitabesinden yaptığı alıntı ile, içinde bulunduğumuz coğrafyada kurulmuş olan ve bilim insanlarınca tarihte kurulmuş ilk imparatorluk olarak kabul edilen Akadların, uzun süreli yaşanan bir kuraklık ve kıtlık sonrasında açlık, sefalet, yokluk nedeniyle başlarına gelenleri aktardı. Bu gerçek hikayeden hareketle,  iklim değişikliğinin dünyamız ve ülkemiz için en hayati sorunların başında geldiğine değinerek; ülkemizde bu konuda yürütülmekte olan çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğine değindi ve çözümler konusunda yürüttükleri çalışmalara dair panel katılımcılarına sorular yöneltti.

WWF Türkiye’nin Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli

2017 Ocak ayından beri WWF Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütmekte olan Pasinli, iklim değişikliği konusunda artık duyarsız kalınamayacak bir noktada olunduğunu ve acil önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Çözümlerin teknolojik ve inovatif olması gerektiğine değinen Pasinli, bu konuda WWF Türkiye olarak neler yaptıklarını ise şöyle açıkladı: “Teknoloji ve inovasyon pek çok alanda hayatımıza girmiş durumda ancak tarım alanında bu konuda ülkemizde bir eksiklik gözlemliyoruz ve bu konuda tarımda teknoloji çalışmalarımızı başlattık. Geçtiğimiz ay, tarlalara toprak sensörleri yerleştirildi. Ülkemizin farklı bölgelerinde, çiftçilerimizin mobil telefonlarına topraklarının ilaç, gübre ve su gibi temel ihtiyaçlarının hangi zamanda ve ne kadar miktarda olduğu bilgileri aktarılmaya başlandı. Böylece hem gereksiz ilaçlama önlenmekte, hem de nem oranı ve hava raporlarına odaklı sulama ve koruma çalışmaları konusunda teknolojik destek ile çiftçilerimizin daha verimli bir tarımsal faaliyet yürütmelerine yardımcı oluyoruz. Bunun yanısıra çeşitli farkındalık kampanyaları yürütüyoruz. Plastik kullanımına yönelik yürüttüğümüz bir farkındalık kampanyamızda şu ana kadar 12 milyon kişiye ulaştık ve kullanım alışkanlıklarına dair ölçümlemeler yaparak plastik tüketimi hakkında verilere ulaştık. Akarsularda kirlilik ve kaçak balıkçılık konusunda çalışmalarımız mevcut. “Google Earth”ün teknolojik desteği ile kaçak balıkçılıkta, cezaların uygulanmasındaki yerel sıkıntılara çözüm üretiyoruz. Su kirliliğini ölçmeye yönelik dijital şamandıralar oluşturuyoruz. Su altı kameraları ile yüz tanıma tekniğini kullanıp su altı popülasyonuna yönelik değişimleri ölçümleyebiliyoruz. Plastik konusunda, Boğaziçi Üniversitesi ve UN SDSN Türkiye ortaklığında yürüttüğümüz çalışmalarda,  STK, kamu ve özel sektör ile birlikte atığı azaltma konusunda inovatif çözümler araştırıyoruz.

TAGES CEO’su  Leyla Arsan

Leyla Arsan plastiğin yeniden kullanımına yönelik bir farkındalık çalışması yürüttüklerini aktardı. Bu çalışmalarda konvansiyonel araçların artık yetersiz kaldığını, farklı lokasyonlara eş zamanlı ulaşım için dijital araçların, internet teknolojisinin kullanılması gerektiğini belirten Arsan, AB’den çeşitli ülkelerin ve platformların yer aldığı projede, dijital ortamda pek çok ülke ve paydaşın verilerinin bulunacağını ve plastiğin geri dönüşümüne yönelik tüm verilerin bu havuzda toplanacağını vurguladı. Arsan, ayrıca iklim değişikliğine yönelik çocukları eğiten ve geliştiren çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Çocukları bilimsel gelişmelere teşvik etmeyi amaçlayan çalışmada, çocukların bir yandan bilgisayar oyunları kodlarken, bir yandan da kodladıkları oyunlara yönelik farklı stratejiler geliştirerek kendilerini geliştirdiklerini ve iklim başta olmak üzere küresel pek çok değişime kendilerini hazırladıklarını ifade etti.

Ogliv Vakfı Kurucusu Ferhan Geylan

Ferhan Geylan, Ogliv Vakfı’nın 10 yıldır sürdürdüğü çalışmalarına değinerek, yerel toplulukların yetenek ve bilgelikleri ile küresel değerler arasında köprü olduklarını ifade etti. Doğal ve çevresel sorunların arkasında, eşitlikçi ve adil bir kalkınma anlayışının eksikliğinin yattığını belirten  Geylan, bu konuda Bilecik ili, Pazaryeri ilçesi, Kınık köyünde yaptıkları yerel projeden  bahsetti. “Varlık Temelli Sürdürülebilir Kalkınma Projesi” olarak tanımladığı proje kapsamında, Kınık Köyü’nü pilot bölge olarak belirlediklerini söyleyen Geylan, bu topraklara bir asır önce Bulgaristan’dan göçerek gelen ve  çömlekçilik yapan köylülerin yine aynı sanatı devam ettirmeleri için Mimar Sinan Üniversitesi’nden akademisyenler, konuya vakıf sanatçı ve ustaların dahil olduğu bir eko-sistem yarattıklarını, köyde bir Ar-Ge tesisinin kurulduğunu ve el sanatların geliştirilmesine yönelik çalışmalara hız verildiğini vurguladı. Bölge insanlarının unutulmaya yüz tutan ata sanatını geliştirerek; hem yerel bir gelir kaynağı yarattıklarını, hem de geleneksel bir sanatın yeni nesillere aktarılması için gerekli ortamın yaratıldığına değindi. 2019 yılında çalışmaların ilk ürünlerinin alınmasının planlandığını belirten Geylan, ülke genelinde, toplumun kalkınmasına katkı sunacak, kaybolmaya yüz tutan değerlerin ortaya çıkarılması konusunda 7 farklı proje üzerinde daha çalıştıklarını; proje seçiminde temel kriterlerinin, yöre halkının ve bölgenin gelişimine katkı sunacak ürünler olduğuna dikkat çekti.

By |2018-10-31T07:07:43+00:00Ekim 29th, 2018|Haberler|0 Comments
Üye Olun
Üyelerimiz

Duyurular

Haberlerler

İletişim Bilgileri

Boğaziçi Üniversitesi A:34342 Bebek/İstanbul

Phone: +90 212 287 03 12 D: 128 - 129

Mobile: +90 0533 468 96 65

Fax: +90 212 287 03 14