Nisan 2016

2016-05-01
img

 

SDSN
       Nisan 2016
 

duyuru1resim

25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan aylık bültende her ay bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.

Etkinlikler

bilgi1   Sürdürülebilir Üretim Tüketim Derneği tarafından düzenlenen III. İstanbul Karbon Zirvesi İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yetkilisi Jan Willem Van De Ven, konferansta yaptığı konuşmada, 2015 yılının insanlık tarihi boyunca en sıcak yıl olduğuna değinerek, küresel ısınmanın bu durumu daha da kötüleştireceğini söyledi. Van De Ven, Paris İklim Zirvesi’nde varılan anlaşmayla belirlenen dünyanın ısınmasının 2 derecenin altında tutulması için 8 ile 13 trilyon dolar arasında bir kaynağa ihtiyaca duyulduğunu belirterek, “Asıl amacımız, uygun bir karbon fiyatlandırması gerçekleştirerek, desteğe gereksinim duymayan uzun dönemli bir karbon piyasasının oluşmasıdır” dedi.(Alternatif Enerji)

SDSN | Türkiye ve SDSN Youth | Türkiye'nin de katılımcı olduğu III. İstanbul Karbon Zirvesi'nde, SDSN l Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Dr. Erkin Erimez, ikinci gün yapılan 'Yeşil Büyüme: Türkiye İçin Seçenekler' adlı panelde konuşmacı olarak yer aldı.
bilgi1  
Ayrıca karbon tüketimini alt seviyelerde tutmayı başaran şirketlerin ödüllendirildiği, "3. Karbon Zirvesi'nde Türk Hava Yolları (THY), "Yakıt Tasarruf Projesi" ile "Düşük Karbon Kahramanı Ödülü"nü aldı. THY Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği, doğal yaşamın giderek yok olduğu günümüz dünyasında, karbon yönetiminde başarılı profil sergileyen şirketler ödüllendirildi. ABD, İngiltere, Çin ve Almanya'dan da başvurular dahil 58 proje, "Düşük Karbon Kahramanı Ödülünü" almak için yarışırken, 19 şirket bu ödülü almaya hak kazandı. 

bilgi1  
22 Nisan 2016 - Dünya Günü

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.
bilgi1  
John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

Her yıl bir tema ile kutlanan Dünya Günü'nün bu yılki teması "Mobilize the Earth/Dünya İçin Seferberlik" olarak belirlendi. Bu kampanya ile sürdürülebilir bir gelecek için bireylerin seslerini birleştirerek somut eylemlerle bu isteklerini uygulamaya geçirmeleri hedeflenmekte. Earth Day Network tarafından organize edilen Dünya Günü kutlamaları, temiz bir çevre için mücadele ve iklim değişikliği sorunu ön plana alınarak, 175 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmakta. Türkiye’deki etkinlikleri ise, 1990 yılından bu yana “Dünya Günü” ulusal koordinatörü olan ÇEKÜL Vakfı organize ediyor.
 

duyuru2resim
Galatasaray, Yoksulluğu Sona Erdirme Odaklı Küresel Hedefler İçin UNDP ile Ortaklık Kuruyor
BM Kalkınma Programı (UNDP), Galatasaray Spor Kulübü ile 2030 yılına kadar dünyada yoksulluğa son vermeyi amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne (SKH) ilişkin çabalara katkı sağlayacak bir anlaşmaya imza attı. İmza töreninde konuşan BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Cihan Sultanoğlu, "Spor, büyük gayelerin başarılmasına katkı sağlayacak ciddi bir pozitif enerji oluşturabilir. Galatasaray'ın bu desteği, dünyadaki yoksullukla mücadele çabalarına önemli bir katkı sağlayacak" dedi. Dünya liderleri geçen yıl yoksulluk ve açlığı sona erdirmeyi, kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmeyi, çevresel etkilere karşı dünyayı korumayı ve herkes için refahı odağına alan ve önümüzdeki 15 yıl içinde başarılması istenen 17 hedeften oluşan bir küresel kalkınma gündemini kabul etmişti.

Törende konuşan Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek "Dünya çapında bir futbol takımı, bir eğitim kurumu ve uluslararası bir spor markası olarak kulübümüzün itibarının, yoksulluğu sona erdirmenin bir hayal olmadığını dünyaya anlatmakta aracı olmasından memnuniyet duyuyoruz. İnanıyoruz ki bireyleri bu çabaya dahil ederek, birlikte küresel bir etki oluşturma şansımız bulunuyor" dedi.

UNDP ve Galatasaray, futbol maçları ve kampanyalar düzenleyerek, dünya çapında yoksulluk, eşitsizlik ve dışlanma ile mücadele amaçlı çeşitli projelere finansman sağlayacak. UNDP ve Galatasaray, imza töreninde ayrıca, dört futbolcunun top sektirirken dört dilde "kimseyi geride bırakmama" çağrısında bulundukları bir kamu spotunu da basına tanıttı. Kamu spotunda kaptan Selçuk İnan, kaleci Fernando Muslera (Uruguay), Aurélien Chedjou (Kamerun) ve Wesley Sneijder (Hollanda) rol alıyor.
 
Güncel Haberler

yan resim1   Mart Ayı 100 Yıllık Sıcaklık Rekoru Kırdı
Japonya Meteoroloji Ajansı verilerine göre 2016 Mart ayı 1891 yılından bu yana ölçülen en sıcak mart ayı oldu. JMA'ya göre 2016 Mart ayı 20. yüzyıl sıcaklık ortalamalarının da 1.07 C derece kadar üzerinde kaydedildi. Penn Eyalet Üniversitesi iklim bilimcisi Prof. Michael Mann'a göre son dönemde sıkça gördüğümüz sıcaklık rekorları iklim değişikliğinin ciddiyetinin habercisi ve de küresel emisyon azaltımlarının aciliyetini de bize hatırlatıyor. (The Guardian)

yan resim2   'Yeşil Yaka', İş Dünyası ile Çevre Arasında Köprü Kuruyor
Baltaş Grubu işbirliğiyle hayata geçirilen “Beyaz” ve “Mavi” yakalı özel sektör çalışanlarına yönelik “Yeşil Yaka” programı, insan ve doğa arasındaki bağı yeniden kurmayı, bu sayede de hem kurum­ların hem de çalışanların sürdürülebilirlik felsefe­sini içselleştirmesine ve kurumun sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmayı amaçlı­yor. Program için TEMA Vakfı tarafından geliştiri­len içerik, Baltaş Grubu danışmanları tarafından sunuluyor. Bu programa katılan çalışanlar, do­ğayı tanıma, günlük hayattaki ter­cihlerin doğaya etkilerinin farkına varma ve sürdürülebilir yaşam için harekete geçme olanağı bulurken; eğitimi çalışanlarına sunan kurum­lar da iş modelleri oluştururken do­ğadan esinlenme, sürdürülebilir ge­lecek için sistemler kurma, toplum ve gelecek kuşaklar için sorumluluk bilinciyle çalışma ayrıcalığı edinme­ye yönelik bir adım atmış oluyorlar. (Ekoiq)

yan resim3   İsviçre Paris Antlaşması'nı Kabul Etti
İsviçre hükümetini Paris Antlaşması'nı kabul ederek, karbon planını açıkladı. İsviçre 2030 yılında karbon emisyonlarını 1990 seviyesine kıyasla %50 oranında azaltmış olmayı hedefliyor. İsviçre Çevre Bakanlığı resmi sitesinde 2021-2030 yılları arasındaki hedef emisyon değerleri de açıklandı. İsviçre Hükümeti emisyon azaltımlarının en az beşte üçünü ülke içerisinde sağlamayı hedefliyor. Kalan beşte ikilik kısım ise ülke dışından sağlanacak. İsviçre'nin diğer stratejilerinden bazıları ise şöyle: -Karbon vergisi uygulamak ve gerekirse arttırmak. -Araçlarda karbon azaltımına yönelik uygulamalar getirmek. -Düşük karbon teknolojisi araştırmaları için bütçe sağlamak. (Carbon Pulse)

yan resim4   Zorlu Enerji’den Yeni Şirket Açıklaması
Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, “Zorlu Solar Enerji Tedarik ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketin kuruluşuna ilişkin tescil işlemlerinin dün tamamlandığını bildirdi. Açıklamada, edinilen finansal duran varlığın faaliyet konusunun yurt içinde ve yurt dışında güneş enerjisinden elektrik üretmek, solar fotovoltaik (PV) panelleri kiralamak, satmak, satın almak, ihraç etmek, bunları çatılara yerleştirmek ve buna ilişkin her türlü kurulum hizmeti ve danışmanlık hizmeti vermek ve yurt içinde elektrik enerjisi ve/veya kapasite toptan alım ve satım faaliyetlerinde bulunmak olduğu belirtildi. (Enerji Enstitüsü)

yanresim5   28 AB ülkesinin 7’si Kömürü Sıfırladı
AB’de devam eden kömürden çekiliş, Belçika’nın da son kalan Langerlo’daki kömürlü termik santralini kapatmasıyla devam ediyor. Böylece AB ülkelerinin dörtte biri kirli enerji kaynağından tamamen çekilmiş oldu. Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN)’ndan Joanna Flisowska’ya göre Britanya ve Avusturya’nın 2025’te, Portekiz’in ise 2020’de kömürden tamamen vazgeçmeyi hedefliyor. Kömür sektörü ise ayakta kalma çabasına devam ediyor. Yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, kömür ile üretilen elektrik talebindeki düşüşe rağmen dünya genelinde 1 trilyon dolar değerindeki yeni kömür santralleri yapım aşamasında. (Yeşil Gazete)

yanresim6   Kömür devi Peabody Energy İflasın Eşiğinde
Dünyanın en büyük kömür şirketi Peabody Energy, iflasın eşiğine geldiğini duyurdu. Amerikalı özel şirket, kömür sektöründeki durgunluk ve devlet sektöründeki maliyetli denetimler nedeniyle, alacaklılarına olan ödemelerinin ve borçlarının yeniden yapılandırılması için iflas mahkemesine "Chapter 11" başvurusunda bulunduğunu açıkladı.Peabody Energy'den yapılan açıklamada, şirketin son üç yılda iş gücünü yüzde 20 azaltmasına rağmen hala 10,1 milyar dolarlık borcu olduğu bildirildi. (BloombergHT)

yanresim7   Garanti Bankasından Güneş Enerjisi Projelerine Finans Desteği
Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, "Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi" ile müşterilerine kredi geri ödemesinde 10 yıla kadar vade ve 2 yıla kadar geri ödemesiz dönemin yanı sıra doğru, kapsamlı bilgi ve güvenilir yönlendirme imkanı sunduklarını bildirdi. Güneş enerjisi sistemi projelerini finanse ederken yatırımcıların maliyetleri düşürmesine ve kar etmesine destek olmayı hedeflediklerini dile getiren Kıvrak, "Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi ile müşterilerimize kredi geri ödemesinde 10 yıla kadar vade, 2 yıla kadar geri ödemesiz dönemin yanı sıra doğru, kapsamlı bilgi ve güvenilir yönlendirme imkanı sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizde yapılacak yeni enerji yatırımlarına vereceğimiz finansmanla bu alana desteğimizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. (Haberler)

yanresim8   Apple, Google, Microsoft Temiz Enerji İçin Ortak Oluyor
Teknolojinin önde gelen üç büyük firması Google, Microsoft ve Apple çevre koruma projeleri kapsamında ortaklık grişiminde bulunmaya hazırlanıyorlar. Teknoloji devlerinin birlikte çalışacağı ortaklıkta, ilk olarak doğadaki karbondioksit emisyon salınımını düşürecek teknolojiler geliştirmek hedefleniyor. 3 Teknoloji devi “Temiz Güç Planı” adı verilen proje kapsamında ortak bir sözleşme imzaladılar. Petrolün artan fiyatı ve dünya genelinde azalan rezervler nedeniyle, proje çerçevesinde güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanılacak. Apple, Google ve Microsoft’un proje kapsamında güneş ve rüzgar enerjisinin kullanacağı tesisler yapacağı da belirtiliyor. (Hürriyet)

 

bilgi1   HEDEF 7: Düşük maliyetli, güvenilir, sürdürülebilir ve modern enerjiye ulaşımın sağlamak
Uygun fiyatlı, güvenilir, ve modern enerji kaynaklarına ulaşımın sağlanması. Yenilenebilir enerjinin enerji karışımındaki yerinin artırılması ve enerji verimliliğinin yükseltilmesi.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin  

 

 

 

  UNSDSN | Turkey bülteninde yer almasını istediğiniz haber ve duyuruları göndermek; soru ve önerilerinizi bize iletmek için
kullanabileceğiniz e-posta adresi: unsdsn@boun.edu.tr
  UNSDSN | Turkey bülten e-posta listesinden çıkmak için tıklayınız.