Haziran 2016

2016-07-01
img
SDSN
       Haziran 2016
 

duyuru1resim

25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan aylık bültende her ay bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.

Etkinlikler

bilgi1   SKD tarafından, Allianz ev sahipliğinde düzenlenen seminerde; günümüzde şeffaflık ve hesap verebilirlik çerçevesinde şirketler açısından giderek önem kazanan sürdürülebilirlik raporlaması konusu, kapsamlı bir şekilde ele alındı. SKD Yönetim Kurulu Üyesi Ediz Günsel’in açılış konuşmasıyla başlayan program, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi ve Entegre Raporlama Türkiye Ağı Başkanı Prof. Dr. Güler Aras ve PwC Londra Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği bölümünden Alan McGill’in konuşmalarıyla devam etti.
bilgi1  
Entegre raporlama ve toplam etki analizi konularının detaylı olarak ele alındığı bu konuşmaların ardından iyi uygulama örnekleri paylaşıldı. Eczacıbaşı Holding İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ata Selçuk, Allianz Global Kıdemli Sürdürülebilirlik Yöneticisi Dr. Saskia Juretzek ve Garanti Bankası Proje Finansmanı ve Sürdürülebilirlik Birim Müdürü Emre Hatem sürdürülebilirlik raporlamasını kendi kurumlarında nasıl ele aldıklarıyla ilgili iyi uygulama paylaşımlarında bulundular.

Eczacıbaşı Holding’in SUR-Sürdürülebilirlik Monitörü ve Garanti Bankası’nın İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında uyguladığı karbona yönelik gölge fiyatlandırma politikasının özellikle dikkat çektiği program; Escarus Genel Müdürü Hülya Kurt’un Türkiye’de sürdürülebilirlik raporlamasının dünden bugüne gelişimi hakkındaki ilgi çekici sunumu ile sona erdi. (SKD Türkiye)

 

bilgi1  
‘Sürdürülebilir İş Ödülleri’ İçin Başvurular Başladı

İş dünyasında değişim ve sürdürülebilir inovasyon ile etki yaratmayı teşvik eden Sürdürülebilir İş Ödülleri bu yıl 8 ayrı kategoride düzenlenecek, büyük ölçekli kurumlar ve KOBİ’ler olmak üzere her kategoride 2 projeye ödül verilecek. Ayrıca sürdürülebilir iş modellerinin gerek kurumlarda gerekse sektörde gelişmesi için etkili ve örnek adımlar atmış bir kişi, ‘Yılın Sürdürülebilir İş Lideri’ olarak ilan edilecek.

Türkiye’de, iş dünyasında sürdürülebilir iş modellerinin yerleşimi, gelişimi ve yaşam şeklinin yaygınlaştırılması için global bir yaklaşımla çalışan Sürdürülebilirlik Akademisi, alanında örnek olan kurumları bu yıl da ‘Sürdürülebilir İş Ödülü’ ile onurlandırıyor.

İş dünyasında değişim ve sürdürülebilir inovasyon ile etki yaratmayı teşvik eden Sürdürülebilir İş Ödülleri için 30 Mayıs’ta başlayan başvuru süreci, 19 Ağustos’a kadar devam edecek. Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin 27 kişilik jürisi, her kategoride Türkiye’nin alanında lider isimlerinden oluşuyor. (Dünya)

 

duyuru2resim
Birleşmiş Milletler'den Genç Liderlere Çağrı

BM Genel Merkezi, New York – Birleşmiş Milletler bugün yoksullukla, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve eşitsizliği azaltmak için çaba gösteren genç liderleri tanımak için yeni bir girişim başlattı. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışan 17 genci destekleyecek ve yıllık bazda tanınmalarını sağlayacaktır.

Genç Liderler Girişimi dünyayı daha sürdürülebilir bir yola koyarak gençlerin liderlik vasıflarını ortaya çıkaracaktır. Genç Liderler gıdadan modaya modadan ekonomiye çeşitli alanlardan, kökenlerden, dünyanın her bölgesinden gelecekler. Çağrı sürdürülebilir gelecek için değişimlere öncülük eden 18 – 30 yaşları arasındaki dünyanın her yanından gelen gençleri ve sektörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Son başvuru tarihi 15 Temmuz 2016 olan bu girişim hakkında daha detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.(AB-İlan)
 
Güncel Haberler

yan resim1   G7 Devletleri Fosil Yakıt Desteklerinin Çoğuna 2025'te Son Verecek
İngiltere, Amerika, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Avrupa Birliği liderleri tüm dünya ülkelerini hedef alarak önümüzdeki on yıl içerisinde fosil yakıt desteklerine son verilmesi yönünde çağrıda bulundular. G7 (sonradan G8 olarak bilinen) ülkeleri, fosil yakıtlara yapılan devlet desteğinin çoğunun 2025 yılında son bulacağını açıkladılar. G7 liderlerinin 'verimsiz' olarak tanımladıkları bu fosil yakıt destekleri aynı zamanda ülke ekonomileri için de yük oluşturuyor. Fosil yakıt desteklerinin yanına, hava kirliliği ve iklim değişikliği sorunlarının ekstra maliyetleri de eklendiğinde toplam harcama yılda 5.3 trilyon doları buluyor. Başka bir deyişle dakikada 10 milyon dolara denk gelen bu miktar, sağlık harcamalarının bile üstünde. (The Guardian)

yan resim2   Fransa ve Almanya'da Can Alan Sel
Fransa ve Almanya'da yaşanan sel felaketi yüzünden ölenlerin sayısı en az 15'e çıktı. Ölümlerin 10'u Güney Almanya'da, diğerleri ise Fransa, Romanya ve Belçika'daki seller sırasında yaşandı. Seine Nehri kıyısına acil önlem bariyerleri konmasına karşın bazı bölümlerde nehir setinden taştı. Dünyaca ünlü Louvre ve Orsay müzeleri paha biçilmez eserlerin güvenli bir yere taşınması için kapatıldı. Ayrıca başkent Paris'te ve Fransa'nın orta kesimlerinde 25 bin kişi de elektriksiz kaldı. (BBC)

yan resim3   2016 yılı Asturias Prensliği Uluslararası İşbirliği Ödülü
İspanya’nın Nobel ödülleri olarak bilinen Asturias Prensliği Ödülleri’ni kazanan isimler açıklandı. Her sene sekiz farklı kategoride verilen ödüllerin 2016 yılı Asturias Prensliği Uluslararası İşbirliği dalını Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi ve Paris Antlaşması COP21 kazandı. Asturias Prensliği’nin Oviedo şehrinde düzenlenen törende jüri heyeti hazır bulundu. Jüri başkanlığını 1976-1980 yılları arası İspanya Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Marcelino Orega Aguirre yaptı.(Euronews)

yan resim4   İskoçya, Hedeflerini Erken Tutturdu
İskoçya, 2020 yılına geldiğinde emisyonlarını 1990 yılına kıyasla %42 azaltmış olmayı hedeflediğini açıklamıştı. 2014 yılı verilerine göre İskoçya toplamda %45.8'lik bir azaltım yaparak, hedefini 6 yıl öncesinden fazlasıyla tutturmuş oldu. Şimdi İskoçya'nın 2020 yılı için emisyon azaltım hedeflerini gözden geçirip güncellemesi gündemde. Ayrıca İklim Değişikliği Sekreteri Roseanna Cunningham, bu azalmanın bir kısmının evlerde ısıtıcıların daha az açılmış olmasından kaynaklandığı belirtti. Bu da bireysel çabaların birleşerek hatrı sayılır etkiler yaratabilecek güçte olduğunu bir kez daha gösterdi. (BBC)

yanresim5   Pınar, Karbon Ayak İzini Oranında Azalttı
Çevresel sürdürülebilirlik alanında, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, 2020 yılına kadar karbon ayak izini oranında azaltma hedefi koyan Pınar, yoğun çalışmalar neticesinde 2014 yılı sonu itibarıyla karbon ayak izini oranında azalttı. Pınar Süt Karbon Şeffaflık Projesi (Carbone Disclosure Project)-CDP İklim Değişikliği Programı’na gönüllü olarak yanıt veren şirketler arasında ilk sırada yer alırken, Pınar Su ambalaj ağırlıklarını %23 azaltarak atık seviyesini ve daha az mazotla daha fazla yük taşınması suretiyle karbon salımını azalttı. (Alternatif Enerji)

yanresim6   İsveç'te Dünyanın İlk Elektrikli Otobanı Açılıyor
İsveç'te 22 km uzunluğunda dünyanın ilk elektrikli otobanı açılıyor. Siemens tarafından geliştrilmiş teknolojinin kullanıldığı bu otoban, Oslo-Norveç'ten Gaevle-İsveç'e kadar uzanıyor. Tramvay'a benzer bir sistemin kullanıldığı bu yolda özel olarak geliştirilmiş hibrit kamyonlar gidebilecek. Elektrik kabloları hibrit kamyonların şarj istasyonları arasında da elektrik elde etmesini sağlamak üzere tasarlanmış. Habere göre, İsveç'in 2030 yılında tamamen fosil yakıtları bırakmış olma hedefi yolunda atılmış bu adımla emisyonların %80-90 oranında azaltılacağı öngörülüyor. (Ecowatch)

yanresim7   Arçelik A.Ş., Son 2 Yılda Elektrik Tüketiminde 40 GWh Tasarruf Sağladı
Arçelik A.Ş, yeni vizyonu “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” ile “sürdürülebilirlik” yaklaşımını ana iş faaliyetlerine entegre ediyor. Yeni vizyonu doğrultusunda belirlenmiş ana iş hedefleri, sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlardaki üç yönünü temsil ediyor. Arçelik A.Ş., çevre konusunda yaptığı faaliyetleri, hazırladığı 3 belgesel filmle aktarıyor. Enerji verimliliği, su verimliliği ve geri dönüşüm konularını ele alan belgesellerde, Arçelik A.Ş.’nin son 5 yılda 233.000 ton sera gazı salımını önlediği, 774.000 m3 su tasarrufu yaptığı ve son 2 yılda elektrik tüketiminde 40 GWh tasarruf sağladığı anlatılıyor. (Alternatif Enerji)

yanresim8   Dubai'den 1 GW’lik Devasa Güneş Santrali
Dubai temiz enerji sektörüne öncülük etmek istiyor. Dubai Elektrik ve Su İdaresi ( DEWA ) 1.000 MW enerji üretecek büyük bir konsantre güneş enerjisi santrali kurma niyetinde olduğunu duyurdu. Söz konusu proje hayata geçirildiği takdirde Fas'taki 500 MW güce sahip Noor-Ouarzazate kompleksinin iki katı güce sahip olacak. DEWA CEO'su Saeed Mohammed Al Tayer, sahanın 2030 yılında faaliyette olabileceğini açıklarken ülke enerjisinin %25'inin temiz kaynaklardan elde edilmesini planladıklarını belirtti. Tesisin inşaası ve işletilmesi için özel şirketler arasından bir seçim yapılacak. (Enerji Günlüğü)

 

bilgi1   HEDEF 9: Sanayi, İnovasyon ve Altyapı
Kaliteli, güvenilir, dayanıklı ve sürdürülebilir altyapı inşa edilmesi ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde sanayinin geliştirilmesi. Kapsayıcı ve sürdürülebilir sanayileşmenin ve küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin desteklenmesi.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin  

 

 

 

  UNSDSN | Turkey bülteninde yer almasını istediğiniz haber ve duyuruları göndermek; soru ve önerilerinizi bize iletmek için
kullanabileceğiniz e-posta adresi: unsdsn@boun.edu.tr
  UNSDSN | Turkey bülten e-posta listesinden çıkmak için tıklayınız.