Şubat 2017

2017-02-01
img
SDSN
       Şubat 2017
 

duyuru1resim


25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan aylık bültende her ay bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.


Duyurular

duyuru2resim

Youth Solutions Report

SDSN Youth (Sürdürülebilir Gelişme Çözümleri Ağı Gençlik Oluşumu) tarafından hazırlanan ve 17 Küresel Sürdürülebilirlik Hedefi'nin hayata geçirilmesinde gençlerin aktif rol almasını, çarpıcı ve uygulanabilir fikirlerin projelendirilerek hayata geçirilmesini ve genç liderlerin toplumsal oluşumlarda söz alarak sürdürülebilir bir gelecek için belirleyici olmalarını amaçlayan 'Youth Solutions Report' (Gençlik Çözümleri Raporu) yayımlandı. Raporu indirmek ve daha detaylı bilgi almak için Youth Solutions Report resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.


 

duyuru2resim

TEGV ve Google.Org “Teknoloji Üreten Bir Nesil” İçin El Ele Verdi

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu, “Nitelikli eğitim ülkemizin geleceğini şekillendiren en önemli kaldıraç. Ülkemizin huzur ve barışı, rekabet gücü çocuklarımıza ne kadar iyi bir eğitim verdiğimizle iligili. Nitelikli eğitim her çocuğun hakkı; fakat eğitimde fırsat eşitliği yok. Türkiye’nin bir eğitim seferberliğine ihtiyacı var” diyor. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurulduğu günden bu yana, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için, okul içi ve dışı saatlerde çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve çağdaş eğitim olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. TEGV’in yaklaşık 10 bin gönüllüsü var ve kurulduğu günden bu yana 2 buçuk milyon çocuğun geleceğine katkı sağladı. 

TEGV şimdi de, matematik, fen, okuma ve sanat olmak üzere dört alanda gerçekleştirdiği eğitim programlarına bir yenisini daha ekliyor ve Google.Org’un desteği ile çok önemli bir eğitim programını hayata geçiriyor. Çocukların temel dijital becerilerini güçlendirmek amacıyla tasarlanan Algo Dijital’in hedefi bilişim dünyasının kapılarını çocuklara açmak. Proje, algoritmik düşünme, dijital okuryazarlık ve blok temelli kodlama/programlama gibi uygulamaların eğlenceli bir dille aktarılmasına dayanıyor. 

Projenin destekçisi Google.Org kurulduğu 2005’ten bu yana toplumları ilgilendiren projelerde destek veriyor. Şirket; eğitimde fırsat eşitliği, doğal felaketler ve salgın hastalıklarla mücadele gibi konularda faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara gerek yerel gerekse küresel çapta bağışlarda bulunuyor. (Dünya)


 

bilgi1   Bugün ile Gelecek, Finans ile Sürdürülebirlik Entegre Raporlamada Buluşuyor 

Belirsizliklerin hızla arttığı günümüzde, tüketiciler, çalışanlar ve yatırımcılar artık daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik talep ediyorlar. Şirketler de yetersiz kalan geleneksel finansal raporlamanın yanına sürdürülebilirlik raporlaması eklediler ve bu sayede yaptıkları işin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini ortaya koymaya başladılar. Bugün ise, özellikle de gelişmiş ülkelerde, finansal raporlar ile sürdürülebilirlik raporlarının birlikte yapılmasını öngören ‘Entegre Raporlama’ yükseliyor. 

Türkiye’de ilk sürdürülebilirlik raporlaması, Aksa Akrilik’in 2005’te GRI Referanslı Sürdürülebilir Kalkınma Raporu’nu yayınlaması ile başladı. Bugün itibariyle 86 kuruluş, 170’i GRI raporu olmak üzere toplam 231 adet rapor yayınlamış durumda. Türkiye’de Entegre raporlama konusunda da önemli bir adım atıldı ve Entegre Raporlama Türkiye Ağı (ERTA) kuruldu. Borsa İstanbul, TÜSİAD, Prof. Dr. Güler Aras, TKYD, Global Compact Türkiye, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), (Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi) IIRC Türkiye Büyükelçisi, Argüden Yönetişim Akademisi, Garanti Bankası ve Çimsa tarafından kurulan Entegre Raporlama Türkiye Ağı, entegre raporlama konusunda firmalara yol gösterecek. Türkiye’deki yetkili başvuru mercii olacak. (Dünya)

 

duyuru2resim

"TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!" Yarışmasında Başvuru Dönemi Yine Rekorla Kapandı

TÜSİAD tarafından, Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasında aktif rol oynayacak, vizyoner üniversite öğrencilerine, iş dünyasının deneyimlerini sunma amacıyla düzenlenen “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışması bu yıl başvuru rekorunu yeniledi. Geçen yıl 70 il, 144 üniversiteden 3.195 üniversite öğrencisinin katıldığı yarışmaya bu yıl, Türkiye genelinde 73 il ve 152 üniversiteden 3.706 üniversite öğrencisi, 1.426 projeyle başvurdu. 

Yarışmaya en çok başvuru yapılan üç üniversite İzmir Ekonomi Üniversitesi (235 öğrenci), Fırat Üniversitesi (173 öğrenci) ve Erciyes Üniversitesi (151 öğrenci) olarak sıralandı. Bu üniversiteleri Anadolu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi takip ediyor. En çok başvuru yapılan üniversiteye verilen TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı’nı İzmir Ekonomi Üniversitesi bu sene üçüncü kez alma başarısını gösteriyor. 

Yarışmaya Türkiye’nin tüm bölgelerinden başvuru yapılması dikkat çekiyor. En çok başvurunun yapıldığı illerde İstanbul 968 öğrencinin katılımı ile başı çekiyor. İstanbul’u 550 kişiyle Ankara ve 502 kişiyle İzmir takip ediyor. Kayseri, Elazığ, Eskişehir, Konya, Antalya, Kocaeli ve Bursa da başvurunun yoğun olduğu diğer iller olarak sıralanıyor. 

Yarışmada üniversite öğrencileri iş fikirlerini, iş dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte geliştirerek hayata geçirme imkanına sahip oluyorlar. Bu sene BASF Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmanın diğer destekçileri arasında Mazars Denge, GittiGidiyor, UBS, Allianz ve IBM bulunuyor. Ön elemeyi başarıyla tamamlayan 30 ekip, 15-18 Mart tarihleri arasında İstanbul’da bir eğitim kampında bir araya gelecek. Kampa katılan yarışmacılar bir yandan etkin sunum tekniklerinden pazara çıkış stratejilerine kadar girişimcilik hakkındaki temel konularda eğitim alırken, diğer yandan ekosistemin önemli isimlerinden mentorluk alma fırsatına sahip olacak. (TÜSİAD)

 

bilgi1   Sürdürülebilirlik Hedefleri hakkında eğitim materyalleri içeren 'SDSNedu' artık 'SDG Academy' olarak yayında. Sürdürülebilir Gelişme hakkındaki, uluslararası uzmanlar tarafından hazırlanmış, yüksek kaliteli ve ücretsiz içeriklere SDG Academy sayfasından ulaşabilir ve ayrıca sosyal medya hesaplarından da SDG Academy'yi takip edebilirsiniz. Mutlu Öğrenmeler! 

 

duyuru1resim

GAP Bölgesi’nde En Kapsamlı Mesleki Eğitim Kursları Başlıyor

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik desteğiyle hayata geçirilen ve Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi Mesleki Eğitim Faaliyetleri İşbirliği Protokolü”, 2 Şubat’ta Şanlıurfa’daki GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nde imzalandı. Harran Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi (HARÜSEM), Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (ŞESOB) ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) işbirliğinde yürütülen projenin “İstihdam Edilebilirlik ve Geçim İmkânları” başlıklı bileşeni kapsamında, bin 375 Suriyeli ve 375 Türkiye vatandaşı olmak üzere toplam bin 750 kişiye sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde toplam 75 kurs verilecek. 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve UNDP Türkiye temsilcilerinin katıldığı protokol imza töreninde, projenin paydaşlarından, eğitimlerin verileceği kurum temsilcileri Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, ŞESOB Başkanı Mehmet Şefik Bakay ve GAPTAEM Müdürü İbrahim Halil Çetiner de protokole imzalarını sundu. 

Proje, iki temel bileşen ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sosyal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Projenin “İstihdam Edilebilirlik ve Geçim İmkanları” başlıklı ilk bileşeni kapsamında, bin 375 Suriyeli ve 375 Türkiye vatandaşı olmak üzere toplam 1.750 kişiye sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde verilecek toplam 75 kurs için 3 milyon 500 bin TL’nin üzerinde bir bütçe öngörüldü. (UNDP)

 

bilgi1   İklim Meselesi Belgeseli 
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz'ın da yer aldığı; Ezgi Mola, Halit Ergenç, Ozan Güven ve Serenay Sarıkaya’nın Türkiye'de iklim değişikliğini incelediği İklim Meselesi belgeseli 08 Ocak 2017'de National Geographic'te başladı. Toplam 3 bölümlük belgeselin diğer bölümleri ve birinci bölümün tekrarı NatGeo ekranlarında izleyiciyle buluşacak. Güncel yayın akışı ve belgesel önizleme videosu için tıklayınız.

 

duyuru2resim

SDG's in Action Application 

Hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı cihazlara indirerek onlardan faydalanabilmemiz için yeni bir uygulama tasarlandı. Adı 'SDG's in Action' olan bu uygulama ile 17 Küresel Hedef hakkında daha fazla farkındalık yaratılması ve hedeflere yönelik eylemlerin arttırılması amaçlanıyor. 

'SDG's in Action' uygulamasını indiren kullanıcılar, 17 Küresel Hedef'in her birinin tam olarak ne demek olduğunu, neleri kapsadığını ve nelerin hedeflendiğini öğrenme olanağı bulabilirler. Buna ek olarak uygulama ile Küresel Hedefler hakkındaki güncel haberlere ve duyurulara ulaşmak da olanaklı olacak. Ayrıca kullanıcılar, kendilerine yakın yerlerde sürdürülebilirlik hedefleri hakkında yapılan etkinlikleri takip edebilecek, bireysel olarak yapabilecekleri şeyler hakkında fikir sahibi olabilecek ve küresel hedeflerin hayata geçirilmesine maksimum düzeyde katkıda bulunabilecekler. 

Hem 
Apple Store'dan hem de Google Play'den indirilebilen bu uygulama hakkında daha fazla bilgi için  tıklayınız.


 


duyuru2resim

Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi 8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda

8. Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı, 11-12 Ocak 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen fuar, her yıl Ocak ayının ikinci haftası olarak belirlenen Enerji Verimliliği Haftasında gerçekleştiriliyor. 

Fuarda; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından UNDP ile birlikte GEF (Küresel Çevre Fonu) desteği ile yürütülen Türkiye’de Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi kapsamında elde edilen somut çıktılar anlatıldı. 

Binalarda Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri oturumunda UNDP Proje Yöneticisi Aslı Karabacak projenin hedefleri, kapsamı ve çıktılarını anlatırken, Başkent Üniversitesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış ise Yenilenebilir Enerji Teknolojileri – Ekonomik Analiz Aracı konusunda bir sunum yaptı. 

Bu toplantıyı takiben UNDP Sürdürülebilir Enerji Uzmanı Goran Cacic ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden Korkmaz Gül tarafından Kamu Binaları için Enerji Yönetimi Bilgi Sistemi konulu bir eğitim gerçekleştirildi. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü bünyesinden kurulan Enerji Yönetimi Bilgi Sistemi sayesinde; öncelikli olarak kamu binalarında olmak üzere Türkiye’de enerjinin nerede ve nasıl tüketildiği takip edilecek. 

Türkiye’de Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi, Küresel Çevre Fonu (GEF) desteğiyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı projenin diğer ortakları. (UNDP)
 
Güncel Haberler

yan resim1   AB 444 Milyon Avroluk Enerji Altyapı Projesine Onay Verdi 
Avrupa Birliği ülkelerinin Avrupa Komisyonu tarafından önerilen 18 enerji altyapı projesine onay verdiği bildirildi. Komisyon tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik, doğalgaz ve akıllı şebeke alanlarında gerçekleştirilecek yatırımların toplam büyüklüğü 444 milyon avro olacak. Yatırım bütçesi ise Avrupa Bağlantı Fonu ( Connecting Europe Facility - CEF) adlı destek programı ile karşılanacak. Elektrik sektörüne yönelik 7 projenin toplam maliyeti 176 milyon avro, doğalgaz sektörüne yönelik 10 projenin maliyeti 228 milyon avro olacak. Bir akıllı şebeke yatırımı için ise 40 milyon avroluk yatırım gerçekleştirilecek. (Yeşil Ekonomi)

yan resim2   BM: Uluslararası Çabalar Sonuç Vermezse Gıda Üretimi Tehlikeye Girecek  
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FOA) Genel Direktörü José Graziano da Silva, gıda sistemlerini iklim değişikliğine karşı daha dirençli duruma getirme çabalarının başarısız olması durumunda, birçok bölgede gıda üretiminin ciddi olarak tehlikeye gireceği ve açlık ile aşırı yoksulluğu 2030 yılına kadar bitirmek için devam eden uluslararası çabaların başarısızlığa mahkum olacağı uyarısında bulundu. Dubai'de gerçekleşen Dünya Yönetim Zirvesi'ndeki yuvarlak masa toplantısında konuşan Graziano da Silva, tarımın, günümüz insanlığının maruz kaldığı en büyük iki sorunun çözümünde anahtar role sahip olduğunu, açlık ve yoksulluğun kökünün kurutulması ve medeniyetin iyiye gitmeye devam etmesi için istikrarlı iklim koşullarının sağlanmasına katkı sağlayacağını söyledi. (Haberler)

yan resim3   Almanya RES Yatırımlarında AB Birincisi 
Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği'nin 2016 yılı Avrupa İstatistikleri Raporu'na göre, Avrupa Birliği'nde (AB) geçen yıl toplam 24 bin 484 MW'lık kurulu güç işletmeye girdi. Bu dönemde devreye alınan toplam kapasitesinin 12 bin 498 MW'lık kısmı (%51'i) rüzgar enerji santrallerinden geldi. Böylece AB'de geçen yıl rüzgar enerjisine toplam 12 milyar 700 bin euroluk yatırım yapılmış oldu. Rüzgar santrallerini 6 bin 700 MW ile güneş enerjisi yatırımları ve 3 bin 115 MW kapasiteyle doğalgaz çevrim santralleri izledi. Bu dönemde AB'de 657 MW hidroelektrik, 243 megavat kömür ve 28 MW kapasiteye sahip nükleer enerji santrali devreye girdi. Kalan bin 243 MW' lık kapasite ise atık ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştu. Almanya ise, 1 yılda, Türkiye'nin toplam kurulu gücüne yakın RES yatırımı yapmış oldu.(Dünya)

yan resim4   İsveç Sera Gazı Emisyonunu Sıfırlayacak 
İskandinav ülkesi İsveç'te sekiz partili Parlamento'da yedi partinin milletvekilleri hükümetin 2014 yılına kadar her dört yılda bir fosil yakıt kullanımını azaltma konusunda daha katı hedefler belirlemesi için bir yasa teklifi vermeye hazırlanıyor. Gelişmiş ülkeler arasında iklim değişikliği konusunda en fazla iddiaya sahip ülke olan İsveç, sera gazı emisyonunu 2045 yılına kadar aşamalı olarak tamamen ortadan kaldıracak. Bunun için büyürken karbonu emen ormanların oluşturulması veya yatırımların yurtdışında yapılması gibi bazı seçenekler kullanılacak. (Enerji Günlüğü)

yanresim5   İklim Değişikliği Avrupa'ya 400 milyar Euro'ya Mal Oldu 
Avrupa Çevre Ajansınca (AÇA) tarafından Avrupa'daki geçmiş ve öngörülen iklim değişikliklerinin, ekosistemler ve toplum üzerindeki göstergeleri temel alınarak hazırlanan "Avrupa’da iklim Değişikliği, Etkileri ve Kırılganlık 2016 Raporu" yayımlandı.Raporda, AÇA üye ülkelerindeki iklim bağlantılı aşırı hava olaylarının, 1980'den beri 400 milyar Euro'dan fazla ekonomik kayba neden olduğu bilgisi paylaşılırken Avrupa'daki iklim değişikliğinin gelecekteki maliyetlerine ilişkin belirsizlikler içerdiği fakat iklim değişikliği kaynaklı en yüksek hasar maliyetinin Akdeniz bölgesinde olacağı öngörüsüne de yer verildi. (Dünya)

yanresim6   SolarPower Europe 2016 İçin 7,1 GW'lık Artış Öngörüyor  
Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi birliklerinden SolarPower Europe (SPE) Avrupa’nın güneş elektriğindeki büyümenin 2016’da bir yıl önceye göre önemli oranda gerileyeceğini öngördü. SPE tarafından yapılan açıklamada Avrupa ülkelerindeki güneş elektriği kurulu gücünün 2016’nın ilk 9 ayında 5,3 GW arttığı, 2015’in aynı döneminde ise bu rakamın 6,5 GW olduğu bildirildi. Birliğin açıklamasına göre bu gerilemenin ana nedeni Avrupa’nın halihazırda en hızlı gelişen pazarı Birleşik Krallık’ta değişen yasal düzenlemeler. Açıklamaya göre Birleşik Krallık yönetiminin 2016’nın ilk çeyreğinde küçük ölçekli sistem kurulumlarına sağladığı destekleri düşürmesi, ayrıca büyük ölçekli yatırımlar için sağlanan destekleri kesmesi bu durumda etkili oldu. (Yeşil Ekonomi)

yanresim7   Karbondioksit Yoğunluğu Ocak’ta 406,13 ppm Oldu 
Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun aylık ortalaması Ocak ayında 406,13 ppm olarak gerçekleşti. Havai’deki Mauna Loa İstasyonu tarafından açıklanan verilere göre bu değer 2016’nın Ocak ayında 402,52 ppm, 2016’nın Aralık ayında ise 404,48 ppm olarak tespit edilmişti. Atmosferdeki milyon parçacık içindeki karbondioksit yoğunluğunu gösteren bu değerin 350 ppm'i aşması iklim değişikliği açısından güvenilir sınırın aşıldığı anlamına geliyor. Mauna Loa İstasyonu’nda 1958 yılının Mart ayında yapılan ilk ölçümlerde bu değer 317,71 ppm olarak tespit edilmişti. Aylık ortalama bakımından ise 350 ppm’lik güvenilir sınır 1988’in başında aşılmıştı. Atmosferdeki ortalama aylık karbondioksit yoğunluğu 1998’in Ocak ayında 350,39 ppm olarak ölçülmüştü. (Yeşil Ekonomi)

yanresim8   Çin'de Yeşil Enerjili Taşıt Projelerine 900 Milyon Dolar Yatırım 
Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonundan yapılan açıklamada, Fujian Yudo New Energy Automobile Co. ve National New Energy Vehicle Co. firmalarının yapacağı yaklaşık 900 milyon dolar yatırım bütçesine sahip iki projenin onay sürecinin tamamlandığı belirtildi. Projeler kapsamında söz konusu iki firma, ilk etapta toplam 115 bin adet saf elektrikli binek ve ticari araç üretecek. Ülkede geçen sene önceki yıla göre yüzde 57 artışla 507 bin adet yeşil enerjili araç satılmıştı. Çin Devlet Konseyi, 2020'ye kadar 12 binden fazla şarj istasyonu inşa ederek 5 milyonu aşan elektrikli araç talebini karşılamayı hedeflediklerini duyurmuştu. (Dünya)

 

bilgi1   HEDEF 17: Hedefler İçin Ortaklıklar (1) 

Finans: Ulusal kaynak akışlarının ve gelişmiş ülkelerin dış kalkınma yardımlarının düzenlenmesi, ve gelişmekte olan ülkelere diğer finansal kaynakların aktarılması için mobilize olunması. Gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının düzenlenmesi için bu ülkelere kurumsal yardımlarda bulunulması. 
Teknoloji: Bilim, teknoloji ve inovasyona ulaşım alanlarında ulusal ve uluslararası işbirliği sağlanması. Çevreye duyarlı teknolojilerin geliştirilmesi ve bu teknolojiye her ulus tarafından ulaşımın sağlanması.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin  


 
  UNSDSN | Turkey bülteninde yer almasını istediğiniz haber ve duyuruları göndermek; soru ve önerilerinizi bize iletmek için
kullanabileceğiniz e-posta adresi: unsdsn@boun.edu.tr
  UNSDSN | Turkey bülten e-posta listesinden çıkmak için tıklayınız.