Kasım 2015

2015-11-12
img

 

SDSN
  30 Kasım 2015
 

duyuru1resim


25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network (Sürdürülebilir Gelişim Çözümler Ağı)'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan haftalık bültende her hafta bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.


Etkinlikler

bilgi1  

G20 Ülkelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi, 11 – 12 Kasım 2015’te Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Zirvenin davetli konuşmacılarından, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN I Global) Başkanı Jeffrey Sachs, dünyada sosyal eşitsizliklerin ciddi oranda artmış olduğunu vurgulayarak önümüzdeki 15 yılın sürdürülebilir kalkınma için ekonomik işbirliği başta olmak üzere sosyal ve çevresel konularda küresel işbirliğini gerekli kıldığını belirtti. Sachs ayrıca sürdürülebilir kalkınma hedefleri açısından 34 OECD ülkesi arasında Türkiye’nin 33. sırada yer aldığını söyledi.

bilgi1   açılışında konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Lale Akarun ise Boğaziçi Üniversitesi’nin Sürdürülebilirlik Merkezi, İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi, Enerji Politikaları Merkezi gibi araştırma merkezlerine, Sosyal Politikalar Forumu ve Barış Eğitim Merkezi gibi oluşumlara, Yeşil Kampüs hedefi kapsamında uygulamaya geçirilen Rüzgar Enerjisi Santrali gibi projelerle sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında uygulamaya geçirilen pek çok örneğe sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Üstün Ergüder ise 2015 yılının küresel sorunlara çözümler geliştirilmesi anlamında, bu yıl G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Türkiye için önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

 

duyuru2resim
İklim Forumu Boğaziçi Üniversitesi'nde Yapıldı
İstanbul’da 12-13 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen İklim Forumu, hem G20, hem de Paris’teki COP21 öncesi sivil toplumu biraraya getirdi. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki İklim Forumu’nda konuşmak üzere İstanbul’a gelen İsviçreli bilim insanı Prof.Dr.Thomas Stocker, Prof.Dr.Levent Kurnaz tarafından iklim değişikliği konusunda konuşabilecek “dünyadaki en yetkili kişi” olarak tanıtıldı. Yaptığı sunumda iklim değişikliği sebebiyle Akdeniz Havzası’ndaki ısı seviyesinin 2081-2100 senelerinde 4-5 derece artacağını belirten Stocker, bu durumun kuraklık ve deniz seviyesinin yükselmesine yol açacağını, dünyanın toplu göçlere tanıklık edeceğine dikkat çekti.
 

duyuru2resim
G20 Zirvesi İçin Dünya Liderleri Antalya'da Bir Araya Geldi
Ülkemizin bir yıl boyunca dönem başkanlığını üstlendiği G20’nin Liderler Zirvesi 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. 40 bin kişinin görev aldığı Zirve’ye delegeler, açılım grupları temsilcileri ve basın mensupları dâhil olmak üzere 13.000 kişi katılım sağladı. Zirvenin ilk gününde liderler “Kalkınma ve İklim Değişikliği” konulu çalışma öğle yemeğine, “Küresel Ekonomi, Büyüme Stratejileri, İstihdam ve Yatırım Stratejileri” başlıklı oturuma ve “Küresel Sınamalar: Terörizm ve Mülteci Krizi” konulu çalışma akşam yemeğine katıldılar. Anılan oturumda Ankara ve Paris saldırılarında hayatlarını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan Liderler, Zirvenin ikinci gününde, G20’de “Dirençliliğin Artırılması” başlıklı oturumda mali düzenlemeler, uluslararası vergi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularını ele aldılar. Çalışma yemeği gündeminde ticaret ve enerji konuları yer aldı, Zirve Bildirisi ve Antalya Eylem Planı kabul edildi ve Dönem Başkanlığı Çin Halk Cumhuriyeti’ne devredildi. G20 resmi sitesindeki haberleri okumak için tıklayınız.
 
Etkinliklerin Basında Yansıması
yan resim1
 
  G20 öncesi son uyarı: Ya iklim değişikliği için aklını başına al, ya da….
“İklim değişikliğine karşı mücadelede zaten çok geç kaldık, çok vakit kaybettik. Bu bizim son şansımız. İki derece sıcaklığın altında kalmak için hemen karbonsuzlaşmaya geçmek gerekiyor” diyen Sachs, fosil yakıtlar yani kömür ve petrolden derhal vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Uluslararası iklim kampanyası 350.org’un kurucularından Bill McKibben ise sert konuştu: “Dünya kömürden vazgeçerken Türkiye aksine büyük bir kömür arsızlığı yaşıyor. Santral sayısını ve kömür teşvikini sürekli artırıyor.”. Haberin devamı için
tıklayınız.
 

yan resim2   Türkiye 'Sürdürülebilir Kalkınma'da Kötü Öğrenci
Antalya'daki G20 zirvesi öncesi İstanbul'da neredeyse peş peşe yapılan 'Sürdürülebilir Kalkınma', 'İklim', 'Şeffaflık' toplantılarında G20 liderlerine uyarı mesajları gitti. Uyarıların ne kadar işe yarayacağını hep birlikte göreceğiz. 'Sürdürülebilir Kalkınma' ve 'İklim' konferanslarının en önemli isimlerinden biri Amerikalı ünlü ekonomist, Columbia Üniversitesi Earth Enstitüsü Direktörü Prof.Jeffrey D. Sachs idi. Hürriyet gazetesinde yayımlanan haberin devamı için tıklayınız.

yan resim3   Türkiye Karnesini Düzeltmek İçin 15 Yıl Bekleyecek Mi?
G20 Zirvesi'nde önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği gibi Suriye, mülteci sorunu, uluslararası terörizm ve iklim değişikliği en önemli gündem maddeleri olarak öne çıkacak. Ben buna bir de bu yıl bir hayli önem verilen 'kadın' konusunu ekliyorum. Bu arada birkaç hafta sonra Paris'te iklim müzakereleri yapılacağından G20 Zirvesi'ndeki kararlar büyük önem taşıyor. Sabah gazetesinde yayımlanan haberin devamı için tıklayınız.

yan resim4   Topraksız Savaşlar ve İnsanlar
Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi gündeminin ortasına düşen Paris bombası, 40 bin kişinin katılacağı 30 Kasım- 11 Aralık tarihleri arasında yapılacak “Paris COP21-İklim Konferansı” öncesinde patladı. Sachs ülkeler düzeyinde “sıfır karbon” taahhüdünün en güçlü şekilde Paris Konferansı’nda dile getirileceğini ifade ediyor: “Bence Paris Konferansı’nda bir anlaşmaya varılacak ve bu anlaşma dünyanın enerji sistemini dekarbonize etme (karbonsuzlaştırma) hedefli olacak.”. Sachs, son 30 yılda dünyada artan eşitsizliğin en büyük sorun olduğunu vurguluyor. Habertürk gazetesinde yayımlanan haberin devamı için tıklayınız.

yan resim5   Kömürsüz Hayat İçin Son Şans
İklim değişikliği üzerine çalışmaların hiç de yeni olmadığını anımsatan Sachs, karbondioksitin etkilerinin ilk defa 1896’da, İsveçli bir bilim insanı olan Svante Arrhenius tarafından ölçüldüğünü söyledi. “Endüstriyel devrim sonucu atmosferdeki karbondioksit oranının iki katına çıkması durumunda gezegenin ısısının 3 ila 5 derece arası yükseleceğini öngören Arrhenius, öngörüsünün 750 sene içerisinde olacağını düşünüyordu” diyen Sacsh, sonucun daha erken gerçekleşeceğini ifade etti. Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan haberin devamı için tıklayınız.

 
Güncel Haberler

yan resim1   CDP Türkiye 2015 İklim Değişikliği Raporu Açıklandı‏
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akbank’ın ana sponsorluğu ve Deloitte Türkiye’nin derecelendirme ve raporlama desteği ile yürütülen CDP Türkiye 2015 İklim Değişikliği Programı Raporu açıklandı. Rapor, CDP’ye Türkiye’den dahil olan 46 şirketin verdikleri yanıtların analizini içeriyor. Rapora göre Türk şirketleri hem saydamlık hem de performans kategorilerinde küresel ortalamanın üzerinde sonuçlar elde ettiler. Buna rağmen, emisyon azaltım hedefi belirleme ve emisyon verilerinin doğrulanması konularında küresel ortalamanın gerisinde kaldıkları görülüyor. Ayrıca Türk şirketleri, iklim değişikliğinin belirgin fırsatlar sunduğunu da belirttiler.Rapor hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

yan resim2   COP21 İçin Geri Sayım Başladı
Paris İklim Görüşmeleri olarak da bilinen COP21, 30 Kasım-11 Aralık 2015 arasında Paris'te yapılacak. COP21 tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız. Paris'te COP21'de UNSDSN|Global Başkanı Prof.Jeffrey D.Sachs, 7 Aralık 2015 günü, iklim değişikliği ile ilgili olarak bir konuşma yapıyor olacak. Prof.Sachs aynı zamanda 'Deep Decarbonisation Pathway Project (DDPP)' adlı karbonsuzlaşma politikalarını içeren projeyi ve projenin 2015 raporunu da konuşmasında ele alacak.

yan resim3   Hava Durumuna Bağlı Olarak Gelişen Felaketlerin Etkilediği İnsanlar Hakkında Rapor
Birleşmiş Milletler, 1995-2015 yılları arasında hava durumuna bağlı olarak gelişen felaketlerin etkilediği insanlar hakkında rapor hazırladı. Rapordan ana başlıklar: 1-Hava durumuna bağlı felaketlerin en fazla sayıda insanı etkilediği bölge Asya Bölgesi. Asya'da felaketler toplamda 332,000 insanın ölümüne sebep olurken, 3.7 milyar insanı da olumsuz etkilemiş.2-Yılda ortalama felaket sayısı 2005-2015 yılları arasında, 1985-1994 yılındakine kıyasla %50, 1995-2004 yılındakine kıyasla da artarak, 335'e çıkmış. 3-Yaşanmış felaketlerin içinde en büyük payı %47 ile sel alırken, en çok ölüme sebep olan felaket tipi ise %40 ile fırtınalar olmuş.4-Yüksek sıcaklığa bağlı 164,000 ölümün 148,000'inin sebebi sıcak hava dalgası olmuş. Bu sıcak hava dalgalarının %92'si yüksek gelirli ülkelerde, %90'ı ise Avrupa'da görülmüş. 5-Kuraklığın en çok etkili olduğu kıta Afrika kıtası olmuş.

yan resim4   Rüzgar Enerjisi 2050 Raporu
Dünya Rüzgar Enerjisi Derneği (World Wind Energy Association - WWEA) tarafından yayımlanmış olan rapora göre 2050 yılında rüzgar enerjisinin toplam enerjideki payı %4 seviyesinden %20 seviyesine yükseleceği öngörülüyor. Raporda rüzgar enerjisi tekonolojisi, rüzgar enerjisi sistem entegrasyonu, rüzgar enerjisinin dünya piyasasındaki konumu ve geleceği gibi başlıklar yer alıyor.

yan resim5   Tembeller İçin Dünyayı Kurtarma Rehberi
Birleşmiş Milletler, Sürdürülebilir Gelişim Hedeflerini açıkladıktan sonra şimdi de bu hedefleri hayata uyarlamak için kişisel olarak neler yapabileceğimizle ilgili bir rehber yayımladı. Bu rehber, hedeflerin uygulanmasında tüm yükün devletler üzerinde olmadığını, kişisel olarak yapabileceğimiz ufak şeylerin çözüm üzerinde büyük etkileri olabileceğinin altını çiziyor. Bu vurgu doğrultusunda, çarpıcı olması açısından rehberin adı da 'Tembeller İçin Dünyayı Kurtarma Rehberi' olarak seçilmiş.

yanresim6   Toyota Karbon Salımlarını Azaltıyor
Toyota, hem araç üretim sürecinde hem de ürettiği arabaların enerji kaynağında yapacağı değişikliklerle karbon salımını azaltma kararı aldı. Toyota bu kararı doğrultusunda Georgetown, Kentucky'de bulunan fabrikasında 23 Kasım 2015'ten itibaren üretim için gerekli enerjiyi metandan sağlamayı amaçlıyor. Saatte 1 MW güç kapasitesi olacağı planlanmış olan bu fabrikada yıllık olarak yaklaşık 10,000 araç üretilebilecek. Fabrikanın güç kapasitesi ileride satte 10 MW'a kadar yükseltilebilecek.

yanresim7   İngiltere 2025'te Kömür Santrallerini Kapatma Kararı Aldı
İngiltere karbon salımlarını azaltma hedefi doğrultusunda 2025 yılına kadar tüm kömür santrallerini kapatma kararı aldı. 2023 yılından itibaren ise kömür santralleri sınırlı olarak çalışacak. Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan rapora göre İngiltere bu kararı ile 2020 yılında 1990 yılına kıyasla karbon salımlarını %20 azaltmış olma hedefini tutturabilecek. İngiltere enerji ve iklim değişikliği bakanı, Amber Rudd, konuyla ilgili olarak, İngiltere gibi ekonomisi büyük bir ülkenin enerjisini 50 yıllık kömür santrallerinden sağlayıp atmosfere yüklü miktarda karbon salıyor olmasının tatmin edici olmadığını söyledi.


 

bilgi1   Hedef 2 : Açlığı sona erdirmek, gıda güvenliğini ve yüksek besin değerliliğini sağlamak ve sürdürülebilir tarımı güçlendirmek
Açlığın bitirilmesi ve herkesin yeterli gıdaya ulaşımı ve iyi beslenmesinin sağlanması. Yeterli beslenmeme kaynaklı sorunların yok edilmesi, tarım verimliliğinin artırılması ve sürdürülebilir gıda üretim sistemlerinin yerleştirilmesi. Tohumların, bitkilerin ve besi hayvanlarının genetik çeşitliliğinin korunması. Bilgi paylaşımının ve genetik kaynakların desteklenmesi.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin  

 

 

 

 

Sayfaya Git!