Ekim 2015

2015-10-12
img
SDSN
  12 Ekim 2015
 

duyuru1resim
Sürdürülebilir Gelişim İçin 17 Küresel Hedef

25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network (Sürdürülebilir Gelişim Çözümler Ağı)'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan haftalık bültende her hafta bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.


 

bilgi1   Uluslararası Sürdürülebilir Gelişim Konferansı New York'ta Yapıldı

24 Eylül 2015'te New York'ta düzenlenen 7. SDSN Liderlik Konseyi'nde ülke ve bölge SDSN Ağları'nın küresel sürdürülebilirlik hedeflerini toplumlarda yaygınlaştırmak ve uygulanabilir hale getirmek için iş dünyası ile yapacakları işbirliği üzerinde duruldu. Üniversitelerin, iş dünyası ile sürdürülebilirlik hedefleri üzerinde dayanışmasının ve eğitim kalitesinin artırılmasının önemine değinildi. Ayrıca üniversitelerin düşük karbonlu kalkınma modelleri geliştirmelerine ve bu konuda yine iş dünyasından görüş alınmasına vurgu yapıldı. Liderlik Konseyi toplantılarına SDSN Türkiye'yi temsilen, SDSN Türkiye Eş Başkanı Prof. Dr. Levent Kurnaz ve SDSN Türkiye Direktörü Bahar Özay katıldı.

bilgi1  

Akdeniz ülkelerinde faaliyet gösteren SDSN ülke Ağ başkanları ve direktörleri 24 Eylül 2015 sabahı kahvaltılı bir toplantıda bir araya geldiler. SDSN Türkiye, SDSN İtalya, SDSN İspanya ve kurulma aşamasında olan SDSN Yunanistan, 2016 yazında Atina'da yapılacak olan 3. SDSN Akdeniz toplantısı hakkında görüşerek, ele alınacak temalar üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

 

duyuru2resim
Yeşil İş - Sürdürülebilir İş Zirvesi
Türkiye’nin en güçlü sürdürülebilir iş platformu olan Yeşil İş, yedinci yılında, 160’tan fazla konuşmacı, 60 oturum, 9 kulvar ve 75 çözüm ortağı ile ‘Değişimin yeni paradigmaları’nın tartışıldığı ‘Sürdürülebilir İş Zirvesi’ne dönüştü. Zirve, Park Bosphorus Hotel İstanbul’da 08-09 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşti. Sürdürülebilir iş liderlerini bir kez daha İstanbul’da buluşturan Yeşil İş’e, bu yıl, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ilham verdiği ve bu doğrultuda yürütülen çalışmalar damgasını vurdu.

 

duyuru2resim
Sosyal Fayda Zirvesi
Sosyal Fayda Zirvesi 07 Ekim 2015 tarihinde İstanbul'da yapıldı. Etkinlik detaylarına ulaşmak için
tıklayınız.
 
 

yan resim1
 
  Türkiye için Düşük Karbonlu Kalkınma Yolları ve Öncelikleri Raporu
WWF-Türkiye ve Sabancı Üniversitesi-İstanbul Politikalar Merkezi-Stiftung Mercator Girişimi işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, “Türkiye için Düşük Karbonlu Kalkınma Yolları ve Öncelikleri” raporu yayımlandı. Raporu görüntülemek için
tıklayınız.
 

yan resim2   Green School Bali, Sürdürülebilirlik İlkelerini Öğrencilere Yaşatarak Öğretiyor
2008 yılında kurulmuş olan ve 2012 yılında 'Dünyanın En Yeşil Okulu' ödülünü alan Green School Bali (Yeşil Okul Bali) binalarından, eğitim sistemine kadar hemen hemen her yerde sürdürülebilirlik ilkelerini içeriyor. Green School Bali'de birçok okulun aksine öğrenciler sürdürülebilirliği öğretmenlerinden dinleyerek değil, yaşayarak öğreniyorlar. İlk açıldığında 98 öğrencisi olan uluslararası okul şu an dünyanın 400 öğrenciye eğitim veriyor.

yan resim3   Karbon Salımlarını Azaltmak Ekonomik Büyümeyi Yavaşlatmıyor
Ekonomik araştırmalar yapan Alman Enstitüsü DIW Econ tarafından yeşil düşünce derneği Heinrich Böll için hazırlanan rapora göre karbon salımlarında azaltım yapmak ekonomik büyümeyi yavaşlatmıyor. İklim değişikliği çözümlerini uygulamayı reddedenlarin düşüncesini çürütür nitelikteki bu raporda OECD (Organization for Economic Cooperation and Development ) ülkelerinin 2004-2014 yılları arasında ekonomilerini oranında geliştirdikleri ve bunu yaptıkları sırada fosil yakıt kullanımlarını %6 oranında , sera gazı salımlarını ise %6.4 oranında azalttıkları yer alıyor.

yan resim4   İsveç, Dünyanın İlk Fosil Yakıtsız Ülkesi Olmayı Planlıyor
İsveç hükümeti, fosil yakıt kullanmayan ilk ülkelerden biri olabilmek adına 2016 yılında yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği çalışmaları için 546 milyon dolar bütçe ayırdığını açıkladı. Bu kararda İsveç'te yaşanan aşırı sıcaklıklar ve çıkan büyük orman yangını ekili oldu. İsveç, önemli bir kısmını güneş enerjisi için kullanacağı bütçe ile şu alanlarda da yatırım yapacağını açıkladı: akıllı şebeke, yenilenebilir enerji depolama teknolojileri, elektrikli otobüs filosu, yeşil arabalar için devlet desteği, iklim adaptasyon stratejileri, binaların daha verimli hale getirilmesi için yenilenmesi.

yan resim5   Siemens'ten Şehir Performans Ölçüm Programı
Siemens firması şehirlerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilip iyileştirilebilmesi için bir bilgisayar uygulaması geliştirdi. Bu uygulamayla şehirlerdeki 70'ten fazla binanın uzun vadede ekonomiye ve çevreye etkisi öngörülüp buna bağlı iyileştirmeler yapılabiliyor. Uygulama, şehirlerin karbon salımlarının nasıl azaltılabileceği, yeni teknolojilerin ve yapılacak değişikliklerin kaç kişiye iş olanağı sağlayacağı ve maliyetinin ne olacağı sorularına cevap vermeye yardımcı oluyor.

yanresim6   Bakanlık Biyometanizasyon Tesisleri ve Fermente Ürün Yönetimi Tebliğ Taslağını Hazırladı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hayvan gübresi, yemek yağları ve tarım sektöründen çıkan organik atıklardan biyogaz üretilmesi için tesislere önemli kriterler getiren düzenlemeyi tamamladı. Düzenleme enerji geri kazanım tesislerinden sayılan mekanik ayırma, biyokurutma ve biyometanizasyon tesislerinin teknik kriterlerini belirliyor. Biyometanizasyon tesisinde oluşan biyogaz toplanıp doğrudan veya işlenerek enerji veya yakıt üretiminde kullanılacak. Elde edilen biyogazın kullanılmaması halinde biyogaz sera gazı etkisini azaltacak şekilde uygun kapasiteli meşalelerde yakılacak. Bu gazlar serbest olarak atmosfere verilemeyecek.

yanresim7   IFC’den TSKB’ye Yenilenebilir Enerji Kredisi
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), IFC’den Türkiye genelinde yenilenebilir enerji, kaynak ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanında kullandırılmak amacıyla 75 milyon ABD Doları tutarında kredi temin etti.Söz konusu kredi iki yılı ödemesiz olmak üzere toplam yedi yıl vadeli olarak imzalandı. TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın “IFC’den temin ettiğimiz 75 milyon dolar tutarındaki bu kaynakla birlikte son bir yıl içerisinde sürdürülebilir yatırımların finansmanına yönelik sağladığımız kaynakların toplamı 630 milyon dolara ulaştı.” diye konuştu.

yanresim8   Solar Panellerin Verimliliğini Yükseltecek Soğutma Teknolojisi
Isındıkça verimliliği düşen güneş panellerinin verimliliğini yükseltmek için Stanford Üniversitesi öğrencileri sistemin ısınmasını azaltacak bir çözüm geliştirdiler. Bu yeni teknolojide solar paneller, belirli yerlerinde silisyum dioksit olan yarı saydam bir kaplama ile kaplanıyorlar. Bu kaplama, elektrik üretilmesini sağlayan görünür ışık ile ısınmaya sebep olan termal radyasyonu birbirinden ayırarak görünür ışığın 'soğutulmasını' ve böylece de daha verimli bir şekilde elektrik üretilebilmesini sağlıyor.

 

bilgi1   Hedef 1 : Yoksulluğu, tüm formlarıyla, her yerde yok etmek
2030'a kadar aşırı yoksul (günde 1.25 Amerikan Doları altında kazanç) kimsenin kalmaması. Uluslararası toplum, bu hedef çerçevesinde herkes için sosyal koruma sistemlerinin yaratılması ve erkeklerin ve kadınların ekonomik kaynaklara, temel ihtiyaçlara, ve mülkiyet haklarına eşit olarak sahip olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin