Aralık 2015

2015-12-30
img

UN SDSN -Turkey

SDSN
  31 Aralık 2015
 

duyuru1resim

25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan haftalık bültende her hafta bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.


Etkinlikler

bilgi1   21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı - COP21, 30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirildi. Konferans sonunda, 195 katılımcı ülkenin üzerinde uzlaştığı Paris Anlaşması, Kyoto Protokolü’nün sona ereceği 2020 sonrası için bir dizi iklim politikasını içermekte. Anlaşmaya göre, bu yüzyılın sonu itibarıyla küresel sıcaklık ortalamasındaki artışın 2C’nin mümkün olduğunca altında tutulması amaçlanıyor. Ülkeler, 1.5C’lik bir sıcaklık artışının da altına kalmak için çaba gösterilmesi gerektiğini kabul etmiş durumdalar. 2020 yılından sonra geçerli olacak Paris Anlaşması’nda ana çerçeveyi ülkelerin ilan etmiş oldukları ulusal katkı niyetleri (INDC-Intended Nationally Determined Contribution-Niyet Edilen Ulusal Katkı Beyanı) oluşturuyor. Birçok bilim insanına göre ise yayımlanmış ve kabul edilmiş olan bu ulusal katkı niyetleri dünyayı 2C'lik bir ısınmanın altında tutmaktan uzaklar.

bilgi1  
Anlaşma metninde fosil yakıta, kömüre ve yenilenebilir enerjiye atıf yapılmaması, uluslararası deniz ve hava taşımacılığından kaynaklanan emisyonların kapsam dışında bırakılması eleştirildi. 2050’ye kadar ekonominin karbonsuzlaştırma hedefinin eksikliği, yüzyılın ikinci yarısından itibaren hedef olarak konulan karbon nötralizasyonu kavramının belirsizliği yine tartışılan konular arasında yer aldı. Eksikliklerine rağmen Paris Anlaşması, 1.5-2 C hedefi, iklim finansmanı, uyum, zarar ve tazmin maddeleri ile dünya ülkelerinin üzerinde uzlaştığı uluslararası bir metin olması itibarıyla büyük önem taşıyor. Anlaşma çerçevesinde ülkelerin, enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kavramlarını eylem planlarına dahil etmeleri, AR-GE çalışmalarını, teknoloji ve kapasite geliştirme faaliyetlerini artırmaları, yasal mevzuatlarını geliştirmeleri, iklim finansmanı mekanizmalarını oluşturmaları ve geliştirmeleri gerekiyor.
bilgi1  

SDSN Türkiye Direktörü Bahar Özay COP21 boyunca Paris'te iklim gündemini yakından takip etti. 2030 sürdürülebilir kalkınma gündemi ve hedefleri çerçevesinde sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği, şehirler, sağlık, okyanus ve denizlerin güvenliği, karbonsuz ekonomi, iklim finansmanı, yatırım portföylerinin karbonsuzlaştırılması (divestment), karbon fiyatlaması-vergisi, iklim adaleti vb. ile ilgili oturumları yakından takip eden Özay, SDSN Türkiye’nin 2016 yılında gerçekleştireceği projeler çerçevesinde, işbirliklerini geliştirmek üzere, uluslararası kuruluşlar, iş dünyası, STK ve akademi temsilcilerinin yanı sıra, devlet ve hükümet yetkilileri ile de temaslarda bulundu. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

 

bilgi1  
Türkiye'nin İnsani Gelişme Endeksi’nde 72. olduğu 2015 İnsani Gelişme Raporu açıklandı. Türkiye 2014 raporunda yer alan İGE’de 0.759 puan ile 187 ülke ve bölge içinde 69. sırada yer almıştı. 2015 raporundaki İGE’de ise 0.761 puanla 188 ülke ve bölge arasında 72.sırada yer aldı.
UNDP’nin 2015 İnsani Gelişme Raporu, temelinde “çalışma” kavramına ve çalışmanın daha nitelikli bir yaşama katkısına odaklanıyor. Rapor, ücretli ve ücretsiz işler arasındaki dengesizliği analiz ederek, çalışma alanında küreselleşme ve dijital devrim sonucunda değişen manzaraya odaklanıyor. Raporda, çalışma kavramından insani gelişme bağlamında yararlanılması, ayrıca adil ve sürdürülebilir bir ilerlemenin sağlanabilmesi için politika önerileri de yer alıyor. Raporu incelemek için tıklayınız.

bilgi1  


2015 İnsani Gelişme Raporu'nun lansmanı ise, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun ev sahipliğinde, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Cihan Sultanoğlu’nun katılımı ile Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Lansman toplantısında konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İnsani Gelişim Endeksi’nde 0.763 olan Türkiye ortalamasının 0.800’e çıkarılmasının hedeflediklerini söyledi. Rapordaki verilere de değinen Yılmaz, hükümet olarak beklenen okullaşma oranı ortalamasını 14,5 yıl olarak belirlediklerini ifade etti. Cevdet Yılmaz, hükümetin son açıkladığı Ulusal İstihdam Stratejisi doğrultusunda belirlenen eylem planında istihdamı artırmak odaklı çok sayıda projenin de hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.


 

duyuru2resim
Ekonomiye yeni bir dil, yeni bir anlayış: Degrowth
Ana akım ekonominin kalkınmacı teoremlerine karşı yeni bir ekonomik anlayışı öngören “degrowth” (küçülme) kavramı Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen bir panelle tartışıldı. Panele, Federico Demaria (ICTA, Universitàt Autonoma de Barcelona), Yahya M. Madra (Ekonomi Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi), Bengi Akbulut (Politik Ekoloji Çalışma Grubu), Ethemcan Turhan (İstanbul Politikalar Merkezi, Sabancı Üniversitesi) katılırken oturumu Fikret Adaman (Ekonomi Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi) yönetti.

Degrowth: Vocabulary for a New Era kitabının da editörlerinden biri olan Federico Demaria “degrowth” teriminin hangi ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıktığından ve ne anlama geldiğinden bahsederek konuşmasına başladı. Federico Demaria, klasik ekonomik anlayışının yoksulluğun ve insanlar arasındaki eşitsizliğin üstesinden bugüne kadar hep kalkınmayla gelinebileceğine inandığını söyledi. Haberin devamı için tıklayınız.
 
Güncel Haberler

yan resim1   Dünyada Gıda İsrafını Azaltmaya Yönelik 24 Girişim
Gıda israfını azaltmak amacıyla dünyanın farklı yerlerinde çeşitli uygulamalar yapılıyor. Örneğin, ABD'de Cleveland merkezli bir kooperatif, evlerden, işyerlerinden ya da etkinliklerden kullanılmayan gıda parçalarını toplayarak bunları bisikletlerle komposto yapılacakları yerlere taşıyor. Başka bir örnekte, İngiltere'nin Juice Cube adlı bir firması her yıl 540 bin ton yenebilir meyve ve sebzenin israf edildiğinden yola çıkarak 2013’ten bu yana bu gıdaları sağlıklı meyve sularına, salata ya da atıştırmalıklara dönüştürüyor. Dünyada yapılan gıda israfına yönelik diğer uygulamaları Ekoiq'nun haberinden okumak için tıklayınız.

yan resim2   ''Dünyayla ve Birbirimizle Barışmak''
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Sosyoloji Bölümü ve Tarih Bölümü tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenmekte olan Hrant Dink Anısına Konferans dizisinin bu yılki konuğu, alternatif-küreselleşme olarak bilinen küresel dayanışma hareketinin önemli bir figürü olan Vandana Shiva olacak. Vandana Shiva, 15 Ocak 2016 tarihinde, saat 15:00'te Albert Long Hall'de gerçekleştirilecek konferansta Vandana Shiva ''Dünyayla ve Birbirimizle Barışmak'' başlıklı bir konuşma yapacak. Vandana Shiva 2000 yılında, biyolojik çeşitliliğin ve geleneksel tohumların, çok uluslu biyogenetik şirketleri tarafından tahakküm altına alınmasına karşı yazdığı Çalınmış Hasat (Stolen Harvest) adlı kitabı ile dünyaca bir fenomene dönüştü.(BOUN Haberler)

yan resim3   Tarımda 2015 Tablosu
İrfan Donat BloombergHT için yazdığı 2015 Tarım Tablosu adlı yazısında 2015 yılında tarımın ve enflasyonun durumunu ele aldı. Donat yazısında şöyle diyor: " Tarımda yine oldukça hareketli bir yılı geride bırakıyoruz. İklim şartları açısından 2015 yılında daha şanslıydık ancak bu sefer de golü jeopolitik riskler ve yanlış tarım politikalarının sonucu ortaya çıkan ithalat ihtiyacı sonucu yedik. Tarım sektörünün genel görünümü açısından 2015’te büyük bir değişim yaşandı mı derseniz cevabımız ‘hayır’.(...) 2015'in ilk yarısına kadar enflasyonda gıda fiyatlarının etkisi önemli ölçüde hissedildi. Başta yaş meyve sebze olmak üzere işlenmemiş gıda ürünlerindeki fiyat artışları kısmen kontrol altına alınsa da aynı başarı kırmızı et tarafında elde edilemedi.TÜİK verilerine göre son 1 yılda kırmızı et fiyatları yüzde 25 arttı." Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

yan resim4   'Paris Sonrası Neyi Kutluyoruz?'
Paris’te imzalanan iklim değişikliği anlaşması, sera gazı emisyonlarının azaltılması açısından büyük umutlar vadetmese de diplomatik açıdan büyük bir başarı olarak görülüyor. Türkiye ise toplantıda ulusal çıkarlarını fazlasıyla vurgularken, sorumluluk sahibi uluslararası bir oyuncu olduğunu gösterme fırsatını kaçırdı. Birleşmiş Milletler Gıda Hakkı Özel Raportörü ve California Ünivesitesi'nde hukuk profesörü, Hilal Elver ve ABD'nin Princeton Üniversitesi Uluslararası Hukuk Fakültesi'nde Albert G. Milbank Emeritus Profesörü, Richard Falk, Paris İklim Zirvesi COP21 hakkındaki görüşlerini kaleme aldılar. Yazıyı okumak için tıklayınız.

yan resim5   İzocam Öğrenci Yarışması
İzocam’ın sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği ve üniversite öğrencilerine büyük fırsatlar sunan İzocam Öğrenci Yarışması’nın bu yıl 16.sı düzenleniyor. Her fakülte ve bölümden katılımın sağlanabildiği yarışmada öğrenciler ‘sosyal ve iklimsel bağlamda sürdürülebilir ve çoğaltılabilir bir yerleşim’ senaryosu oluşturacak. ‘Bir Senaryo Bir Proje’ başlığıyla gerçekleşecek yarışmada öğrenciler hazırlayacakları sürdürülebilir yaşam senaryolarını 07 Mart 2016’da jüri üyelerinin beğenisine sunacak. Başarılı bulunan ekipler ikinci aşamaya geçerek yaşam alanlarının en temel birimi olan konutları projelendirecek. Jürinin beğendiği ilk üç proje, para ödülünün yanı sıra Minsk’de yapılacak uluslararası yarışmaya katılmaya da hak kazanacak. Detaylı bilgi İzocam Öğrenci Yarışması sayfasında.

yanresim6   Dünyada Son 40 Yılda Ekilebilir Alanların Üçte Birini Kaybettik
Sheffield Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucuna göre son 40 yılda dünyadaki ekilebilir alanların üçte birini kaybetmiş durumdayız. Sebebi büyük oranda erozyon ve kirlilik olan bu durum, gıda güvenliğimiz açısından bir tehdit oluşturuyor. Artan nüfusa bağlı olarak gıda ihtiyacındaki artış, ekilebilir alanlardaki azalma ile birleşince gıda sorunu gelecekte daha da büyük bir problem olarak karşımıza çıkacak. Sheffield Üniversitesi bitki ve toprak profesörü Duncan Cameron bu konuda henüz kırılma noktasını aşmadığımızı, hala yapılabilecek bir şeyler olduğunu söylüyor. Prof. Cameron'a göre tarımda yapılması gereken değişiklikler için sahip olduğumuz teknolojik bilgi yeterli seviyede; ancak bilmek yetmiyor. Politikada yapılacak düzenlemelerle bu teknolojileri tarımda uygulanır hale getirmemiz gerekiyor.(Climate Central)

yanresim7   2016'nın 2015'ten de Sıcak Olması Bekleniyor
2015 Kasım ayının sıcaklık rekorlarıyla bitmesinden sonra, 2015 yılının ölçülen en sıcak yıl olacağına kesin gözüyle bakılıyor. İngiltere Meteoroloji Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılı, %95 olasılıkla 2015'i de sollayarak ölçülen en sıcak yıl olacak. MET Ofisi'nin öngörüsüne göre 2016 yılında küresel sıcaklık ortalaması endüstri dönemi öncesi sıcaklık ortalamalarına kıyasla 1.14C artmış olacak. Bu öngörü, geçtiğimiz hafta Paris'te alınan '1.5C ısınmanın altında kalmak için çaba gösterme' hedefinin ne kadar zorlu bir hedef olduğunu gösteriyor. MET Ofisi'nin çok olası görünen öngörülerinin tutması durumunda 2014-2016 yılları 3 yıl peş peşe en sıcak yıllar olmuş olacak. Bu sıcaklık rekorlarının nedeni olarak ise küresel ısınmanın yanında, El Nino olayı gösteriliyor. (The Guardian)


 

bilgi1   Hedef 3 : Sağlıklı yaşamı korumak ve herkese her yaşta sağlık kavramını benimsetmek
Doğum öncesi ve sonrası ve doğum sırasında anne ve çocuk ölümlerinin azaltılması ve çocukların önlenebilir hastalıklardan ölmesinin önüne geçilmesi. AIDS, verem ve sıtma salgınlarının yok edilmesi. Cinsel ve üreme sağlığına herkesin erişiminin sağlanması. Trafik kazalarından, ve sudaki ve havadaki zararlı kimyasallardan ölümlerin azaltılması.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin  

 

 

 

  UNSDSN | Global bülten e-posta listesinden çıkmak için tıklayınız.