Ocak 2016

2016-01-31
img

UN SDSN -Turkey

SDSN
  31 Ocak 2016
 

duyuru2resim
Sayın Mustafa V.Koç Yaşamını Yitirdi

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirmiş olan, ünlü iş adamı sayın Mustafa V.Koç'u saygı ve rahmetle anıyoruz.

Mustafa Bey ülkesi ve insanlık adına yaptığı yüzlerce katkının yanı sıra "He For She" kampanyasının Türkiye'de başlamasına önayak olmuştur. Sürdürülebilirlik hedeflerinden '5. Hedef: Cinsiyet Eşitliği'nin hayata geçirilmesine ve geliştirilmesine önemli katkılar sağlamıştır. Kampanyanın tanıtımında konuşmuş olan Mustafa V.Koç, "Kadınların önemli pozisyonlarda yer almaları, ön yargıların yıkılması için büyük önem taşıyor" demişti.
 

duyuru1resim

25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan aylık bültende her ay bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.

Etkinlikler

bilgi1   İsviçre'nin Davos kasabasında bu yıl 46'ncı kez düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu yapıldı. 46'ncı Dünya Ekonomik Forumu’na yaklaşık 40 ülkeden devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra ekonomi dünyasının önde gelen isimleri ve bilim insanları olmak üzere toplam 2 bin 500 kişi katıldı. Forum, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve başkanı Klaus Schwab'ın yaptığı konuşmalarla başladı. Gauck, sığınmacı krizine değinerek, "Gerçekten de Avrupa'ya barış ve refah getirmiş olan bu tarihi yapının çökmesini istiyor muyuz?" dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron ise Davos zirvesi öncesi yaptığı açıklamada çok sayıda Suriyeli mülteci kabul eden Ürdün'ün AB tarafından daha güçlü şekilde desteklenmesi gerektiğini belirtti. Cameron, "Düzenlemelerin değiştirilmesi üzerinde kısa bir süre içinde uzlaşmaya varmalıyız, böylelikle Ürdün ihracatını artırabilir ve yeni istihdam alanları yaratabilir" dedi. (DW)

bilgi1  

Davos Zirvesi gündem maddelerinden biri de iklim değişikliğiydi. Özellikle COP21 Paris İklim Zirvesi dolayısıyla da sıcaklığını koruyan iklim değişikliği konusu birçok oturumda gündeme geldi. United Nations Framework Convention on Climate Change İdari Sekreteri Christiana Figueres, Davos Zirvesi'nde "COP21 başarılı geçti; ancak bu işin kolay kısmıydı." diyerek asıl COP21 sonrasında ülkelere büyük sorumluluk yüklenmiş olduğunun ve yapılması gereken çok şeyin olduğunun altını çizdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise Davos Zirvesi 'Yeni İklim ve Gelişme Zorunluluğu' konulu oturumda "İklim değişkliği, gelişimden kazanacaklarımızı baltalıyor." diyerek iklim değişikliğinin acilen kontrol altına alınması gereken bir sorun olduğuna dikkat çekti. (weforum.org)bilgi1  
Dünya ekonomilerinin karşı karşıya kaldığı risklere yönelik beklentiler oldukça kötümser senaryolar ortaya koyuyor. Sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh’ın da çatısı altında olduğu Marsh & McLennan Şirketleri’nin katkılarıyla hazırlanan Dünya Ekonomik Forumu 2016 Yılı Küresel Riskler Raporu, Davos Zirvesi öncesi açıklandı. Rapora göre Avrupa’nın mülteci krizi ve terör saldırıları, küresel siyasal istikrarsızlığı Soğuk Savaş’tan bu yana en yüksek seviyeye yükseltti. Bu durum, uluslararası firmaların stratejik kararlarını alırken maruz kaldıkları belirsizlik zeminini genişletiyor. Raporda, Türkiye’nin de en önemli sorunlarından zoraki göçlerin gerçekleşme olasılığı bakımından ilk sıradaki risk olması dikkat çekiyor. Raporda, ilk kez, beş kategoriden dördü, yani çevresel, jeopolitik, toplumsal ve ekonomik riskler ilk beş en yüksek etkiye sahip riskler arasında yer aldı. Teknolojik risklere de dikkat çekilirken, siber saldırıları da kapsayan teknoloji riski hem gerçekleşme olasılığı hem de etkisi bakımından 11. sırada yer aldı. Siber ataklar, 27 ekonominin ilk beş riski arasında yer alıyor. (Cumhuriyet)

 

bilgi1  
Sürdürülebilir kalkınma konusunda 2012 yılında bu yana yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan, “insanlar, gezegen ve refah” odaklı 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünya liderleri tarafından resmen kabul edilmiştir.

Söz konusu hedeflerde; 2030 yılına kadar tüm dünyada açlık ve aşırı yoksulluğu yok etme, insanlar, bölgeler ve ülkeler arasındaki eşitsizliği azaltma, iklim değişikliğiyle etkili mücadele, çevrenin korunması, cinsiyetler arası eşitlik, ekonomik büyüme, kaliteli eğitim ve herkese ulaşılabilir enerji sağlama gibi 17 genel konu üzerinde küresel dayanışma ve ortaklık sağlanması amaçlanıyor. Bu çalışmalar Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağları-SKÇA (Sustainable Development Solutions Networks-SDSN) aracılığı ile de dünya kamuoyu ile paylaşılıyor. 11-12 Kasım 2015 tarihlerinde SDSN Türkiye Ağı tarafından düzenlenmiş olan SDSN20 Konferansı'nda 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) ve Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin G20 ekonomileri için etkileri de tartışılmıştı. Akademi, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmiş olan 1.SDSN20 Konferans Raporu geçtiğimiz hafta yayımlandı. SDSN20 Konferans Raporu'nu UNSDSN Türkiye sayfasından indirmek için tıklayınız.

 

duyuru2resim
ECOSOC Youth Forum (Gençlik Forumu)
Devlet temsilcileri genç liderlerle bir araya gelerek sürdürülebilir bir gelecek için neler yapılabileceğini ele alacaklar. United Nations Economic and Social Council Youth Forum (Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi Gençlik Forumu) 1-2 Şubat 2015 tarihleri arasında New York'ta gerçekleşitirilecek. Forumun ana gündeminde sürdürülebilir bir gelecek için 17 Küresel Hedef'in hayata geçirilmesinde gençlerin nasıl rol alabileceği konusu yer alacak. Özellikle sosyal medya araçlarının yaratıcı ve interaktif bir şekilde nasıl kullanılabileceği ve 2030 Sürdürülebilirlik Ajandası için gençlik kolundan ne şekilde yararlanılabileceği gündemde olacak.

Etkinlik kapsamında iki gün boyunca interaktif paneller ve açık oturumlar yapılacak. Özellikle gençlik kolu temsilcilerine fikirlerini aktarma fırsatı sunacak bu forum boyunca beyin fırtınaları ve fikir alışverişleri yapılacak. 1 Şubat günü New York saatiyle sabah 10:00'da başlayacak forumu internet üzerinden takip etmek için tıklayınız.
 
Güncel Haberler

yan resim1   Almanya'da "Sürdürülebilir Üretim İçin Tek Tip Kalite Damgası" İsteği
Almanya'da Tüketicileri Koruma Merkezleri Federasyonu (Vzbv), Federal Hükümet’ten çevreye duyarlı bir şekilde üretilen ürünler için tek tip kalite damgası istedi. Vzbv Başkanı Klaus Müller, tüketicilerin damga bolluğu yerine daha çok netlik ve anlaşılır bilgilendirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Müller, “Alışveriş yaparken daha hızlı ve daha güven içinde paramı neye harcayacağım konusunda karar verebilmeliyim” dedi. Müller, gıda piyasasında 160 farklı kalite damgası olmasını eleştirdi ve hepsinin de kendine göre bir kalite tanımı olduğunu dile getirdi. Müller, bu yüzden tüketicilerin ürünlerin muhtevası nasıl üretildikleri ile ilgili olarak birbirinden farklı kalite standartlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. (Haberler.com)

yan resim2   Doğa ve Sürdürülebilirlik Üzerine Bir Sergi: “Yok Olmadan”
İstanbul Modern, 2016 yılını doğayı yücelten ve çevresel farkındalığı gündeme getiren, “Yok Olmadan” (Till IT’s Gone) sergisiyle karşılıyor. Karaköy’deki İstanbul Modern’de 13 Ocak – 5 Haziran tarihleri arasında ziyarete açık olacak serginin kuratörleri Çelenk Bafra, Pablo Colombo. Sergi, doğayla ilgili kavramsal araştırmalar yapan ve ekolojik meseleleri sanatsal pratiğinin temeline alan sanatçılardan bir seçki sunuyor. Farklı dönemlerden sanatçıların doğaya bakışlarını ve “sürdürülebilirlik” kavramıyla çetrefilli ilişkilerini yansıtan çalışmalar, insanın ekosistem ile etkileşimine dair farklı yorum ve öngörüler içeriyor. Sergide Türkiye ve farklı coğrafyalardan yirmi sanatçı ve sanat grubunun resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ve hareketli görüntülerine yer veriliyor. (Yeşil Gazete)

yanresim8   Dünyanın İklimi Şaştı
Küresel ısınmanın etkisi El Nino ile birleşince Paraguay’dan ABD’ye, Avustralya’dan İspanya’ya kadar tüm dünya yeni yıla aşırı iklim olayları, aşırı sıcaklıklar ve kirli hava ile girdi. İngiltere’nin kuzeyinde ve Güney Amerika’da sel görülürken Avustralya ve Güneydoğu Asya’da ise aşırı kuraklık yaşanıyor. ABD’nin orta ve güney bölgelerinde büyük bir fırtına var. Ayrıca İspanya’nın kuzey ve batı bölgelerinde de aşırı sıcaklar nedeniyle yangınlar çıktı. (BirGün)
yan resim3   Fatih Birol: "Petrol fiyatları yıl sonunda yükselir."
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, petrol fiyatlarının 2016 yılı sonlarında veya 2017 yılı başlarında yükselmeye başlayabileceğini belirtti. TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen ‘Paris İklim Zirvesi Ardından Dünya Enerji ve İklim Görünümü’ toplantısında konuşan Birol, İran’a uygulanan yaptırımların süresinin dolacak olmasının petrol fiyatlarında 2016’da aşağı yönlü baskı oluşturduğunu ifade etti. (Haber Star)

yan resim4   IRENA'da Görüşmesinde Pozitif Bildiri
COP21'den sonraki büyük çaplı ilk uluslararası görüşme olan IRENA (International Renewable Energy Agency Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı) toplantısı Abu Dhabi'de yapıldı. IRENA,yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar küresel yenilenebilir enerji payı %36'ya çıkarılırsa COP21 hedeflerinden biri olan 2C'lik ısınmanın altında kalma hedefinin tutturulabileceğini açıkladı. Yenilenebilir enerjiye geçiş hem 2C hedefi için gerekli emisyon azaltımlarının yarısını sağlayacak hem de 24 milyon kişiye iş olanağı sağlayarak ekonomiye olumlu katkıda bulunacak. (The Guardian)

yanresim8   Renault Dizel Araçlarının Emisyonlarını Azaltma Sözü Verdi
Fransa'da araçlar hava kirliliği testinden geçirildi. Fransa Çevre Bakanı, Segolene Royal, Reanult dizel araçlarının karbondioksit ve nitrojendioksit salımlarının izin verilen maksimum miktarın üstünde olduğunu ve araçların hava kirlilik testinden geçemediğini duyurdu. Volkswagen skandalı gibi benzer bir durumda adının anılmasından çekinen Renault satış direktörü, Thierry Koskas, emisyon azaltım planlarının olduğunu açıkladı; ancak teknik planın detaylarından bahsetmedi. (The Guardian)

yanresim6   Akdemisyenler COP21'in Yetersizliği Hakkında Uyardı
Dünyanın çeşitli üniversitelerinden akademisyenler, COP21 anlaşmasının yetersizliği hakkında yazdıkları ortak mektubun altına imzalarını attılar. İçlerinde Edinburgh Üniversitesi'nden Prof. Stephen Salter ve Cambridge Üniversitesi'nden Prof. Peter Wadhams'ın da bulunduğu akademisyenler grubunun yazdığı mektubun ana fikri ise COP21'de alınan 2C' lik ısınma sınırının altında kalma hedefi ile ülkelerin karbon planlarını belirttikleri INDC'ler arasındaki uyumsuzluk. Akademisyenler daha acil önlemler alınması yönünde uyardılar. (Independent)

yanresim7   Avrupa, Uçakların Karbon Salımlarını Azaltmada Amerika'nın Gerisinde Kalıyor
Havacılıktan kaynaklanan karbon salımları şu anda toplam küresel salımların yaklşık %5'ini oluşturuyor. Avrupa Parlemento'su tarafından yürütülen çalışma raporuna göre 2050 yılında bu oran %22 seviyesine çıkacak. Avrupa ve Amerika'nın uçakların karbon salımlarını azaltmaya yönelik yaptığı planlar karşılaştırıldığında Avrupa'nın bu konuda Amerika'nın gerisinde kaldığı ortaya çıkıyor. Aradaki fark ise yaklaşık 350 milyon ton karbondiokside, yani İspanya'nın bir yılda yaptığı karbon salımlarının biraz fazlasına eş değer. (The Guardian)


 

bilgi1   Hedef 4 : Kapsayıcı, adil ve kaliteli eğitim ve öğretimi sağlamak ve herkes için hayat boyu eğitim olanaklarını desteklemek
Kız ve erkek çocukların serbest, adil, ve kaliteli eğitim almalarının ve okul öncesi eğitime ulaşımlarının sağlanması. Teknik ve mesleki eğitime önem verilerek gençlerin ve yetişkinlerin nitelikli iş alanlarında yer bulmalarının sağlanması. Sürdürülebilirlik için gerekli bilgilerin ve becerilerin eğitim sistemine kazandırılması.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin  

 

 

 

  UNSDSN | Global bülten e-posta listesinden çıkmak için tıklayınız.