Şubat 2016

2016-02-29
img

 

SDSN
       Şubat 2016
 

duyuru1resim

25 Eylül 2015'te dünya liderleri toplanarak Birleşmiş Milletler'in uygulamasını talep ettikleri 17 Küresel Hedefi belirlediler. SDSN - Sustainable Development Solutions Network'ün temel amacı sürdürülebilir gelişimi tüm dünyaya yayabilmek adına bu 17 Küresel Hedefin bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde uygulanmasını sağlamaktır.

*UN SDSN - Turkey tarafından hazırlanan aylık bültende her ay bu hedeflerle ilgili bazı bilgileri en alttaki bilgi köşesinde bulabilirsiniz. Tüm bilgiler ayrıca UN SDSN Turkey web sayfasında yer alacaktır.

Etkinlikler

bilgi1   UN SDSN Akdeniz Asamblesi,16 Şubat 2016’da Roma’ da toplandı. Türkiye, Yunanistan, İspanya ve İtalya Ağ temsilcileri ile UN SDSN Akdeniz üyesi kuruluşların da katıldığı toplantının önemli gündem maddesi, sürdürülebilir kalkınma uygulamaları için üniversitelerdeki eğitim faaliyetlerinin artırılması idi.

Toplantıda UN SDSN Türkiye Direktörü Bahar Özay, Türkiye’nin 2015 faaliyetlerini ve 2016 yılı çalışma programını anlatan bir sunum da yaptı.

bilgi1  

UN SDSN’ nin Akdeniz üyesi kuruluşlarının gündem maddesi özellikle mülteci meselesini ele alan kitlesel çevrimiçi açık dersler (MOOC) yapılması konusu idi.

Toplantıda ayrıca oluşturulan eğitim içeriklerine diğer üyelerin de kolaylıkla ulaşabileceği bir veritabanı oluşturulmasına karar verildi.

Akdeniz havzasında su ve gıda üzerine yapılan araştırmalara destek veren PRIMA programının da tanıtıldığı toplantıda, 17. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin işaret ettiği “ Hedefler için Ortaklıklar” kavramına uygun olarak Akdeniz Bölgesi UN SDSN üyelerinin Avrupa Komisyonu ile işbirliği yapması üzerine görüş birliğine varıldı. Toplantıda paylaşılan sunumlara ulaşmak için tıklayınız. 

bilgi1  
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes’in, düşük karbonlu ve iklim değişikliğine dirençli bir ekonomiye geçişin gerekliliğini vurguladığı toplantıda, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin de önemine değinilerek; iş dünyasına önemli bir sorumluluk düştüğüne dikkat çekildi. İklim değişikliğinin, kitlesel imha silahlarından çok daha önemli bir tehdit olduğu uyarısı yapıldı.

İngiltere Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage, düşük karbon ekonomisine geçişin ulaştırma, finans, enerji ve teknolojide, yeni iş ve yatırım fırsatları yarattığını belirterek; İngiltere’de bu kapsamda 1 milyon kişiye iş olanağı sağlandığı, GSYH’nın yüzde 7 oranında arttığı ve 11 milyar pound ithalat yapıldığını vurguladı.

bilgi1  
Fransa Büyükelçisi H.E. Charles Fries, Paris Anlaşması’nın iklim konusunda sağladığı küresel uzlaşının devamında, 2016 yılının ekonomik dönüşüm için bir eylem ve uygulama yılı olması gerektiğini belirtti.

İklim Değişikliğiyle Mücadeleden Sorumlu Eski Avrupa Komisyonu Üyesi, Danimarka Eski Çevre Bakanı Connie Hedegaard, iklim değişikliği ile mücadelede COP21’in hükümetlerin yanı sıra, iş dünyası ve belediyelere de yükümlülükler getirdiğini aktardı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, T.C. Dışişleri Bakanlığı Hukuk Danışmanı Dr. Nilüfer Oral, Paris Anlaşması’nın detaylarını sunarak; Türkiye’nin müzakere aşamasında stratejik önceliklerine değindi.

bilgi1  
Yeni iklim rejiminin iş dünyasına etkilerinin tartışıldığı panelde, Ebru Dildar Edin (Garanti Bankası), Mehmet Göçmen (Sabancı Holding), Metin Akman (Throuw Nutrition), Zeynep Okuyan (Ernst & Young) ve Michael A. Mehling (MIT), iklim değişikliği ile mücadelede, AR-GE yatırımlarının artırılmasına, yeni yatırımlar için Yeşil İklim Fonu gibi finans kaynaklarının Türkiye’ye getirilmesinin gerekliliğine, üreticilerin yanı sıra tüketicilerin de bilinçlendirilmesinin önemine, özel sektörün ortak hareketinin ve ölçme ve denetleme faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Panelde karbon piyasalarının işlevselliği, işletme bütçeleri içerisinde karbon bütçesine yer verilmesi, karbon fiyatlaması ve karbonun sosyal maliyeti de ele alındı.

Toplantının kapanışını gerçekleştiren ABD Büyükelçisi John Bass, iklim değişikliği ile mücadele ABD’nin kararlı bir tutumla liderliğe devam edeceğini, COP 21’in özel sektör, sivil toplum ve hükümetlerin bir arada çalışmasının iklim değişikliği ile mücadelede başarı konusunda anahtar olduğunu vurgulayarak; ortak çalışmaları destekleyeceklerini belirtti.


 

 
Güncel Haberler

yan resim1   Global Sürdürülebilir Markalar Platformu, 12 Şehire Ulaştı
“Dünyayı daha iyi markalarla yeniliyoruz” sloganı ile yola çıkan “Global Sustainable Brands Platformu” 6 kıtada toplam 12 şehire ulaşarak her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Sustainable Brands 2016 Istanbul, 26-27 Mayıs tarihlerinde "The Power Of And" temasıyla Swissotel The Bosphorous'da tüketicinin değişen beklentilerini karşılayan, geleceği şekillendiren markalar ve iş dünyasının liderlerini 4. kez buluşturmaya hazırlanıyor. Önde gelen uluslararası kariyer platformu “The Daily Muse” tarafından dünyanın en önemli 50 konferansı arasında gösterilen “Global Sustainable Brands” etkinliği, dünyanın yükselen ekonomilerini temsil eden San Fransisko, Barselona, Rio De Janeiro, Kopengah, Sidney, Tokyo, Cape Town, Buenos Aires, Bangkok, Kuala Lumpur ve Boston’un yanı sıra İstanbul’da gerçekleştiriliyor. (Haberler.com)

yan resim2   İklim Değişikliği Mülteci Krizinin Henüz En Başındayız
Sahra Çölü yakınlarındaki Afrika Bölgesi'nde yaşanan dış göçlerin, aşırı hava olaylarından kaynaklandığı yönünde birçok gösterge var. UNEP (United Nations Environment Program) tarafından yürütülen araştırmaya göre Afrika kıtasında insanların evlerini terk etmesinin sebebi %70 oranında açlık veya işsizlik. Afrikalıların %64'ü geçimini tarımdan sağlıyor... Ayrıca 1990 yılında IPCC tarafından yayımlanmış rapora göre 2050 yılında 200 milyon insan erozyon, sel, tarıma elverişsiz koşullar gibi sebeplerden yaşadıkları bölgeleri terk edecekler. Geçtiğimiz yıl Dünya Bankası tarafından yapılan çalışma, 2030 yılında 100 milyon insanın iklim değişikliği yüzünden aşırı fakirliğe mahkum olacağına işaret etmekte. (Quartz)

yan resim3   Avrupa'da Yaz Sıcaklıklarında Rekor
Yapılan araştırmaya göre Avrupa'da son 30 yılda yaşanan sıcak hava dalgalarının temel sebebi küresel ısınma ve bu küresel ısınmanın sebebi de insanlar. Ayrıca 1986-2015 yılları arasında yaz sıcaklık ortalamaları, son 2,000 yılın en sıcak 30 yazı içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Bilim insanları yeni verilere dayanarak Akdeniz Bölgesi'nin bir bölümü ve Arktik Bölgesi'nde endüstri dönemine kıyasla görülecek sıcaklık artışının 3.4-6 dereceyi bulabileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler. (Climate News Network)

yan resim4   Almanya'da Nükleer Füzyon Deneyi
Almanya-Greifswald'daki Max Planck Enstitüsü'nde gerçekleştirilen nükleer füzyon deneyi, tüm dünyadaki nükleer füzyondan yararlanma çabasının bir parçası. Angela Merkel'in katılmasının beklendiği deney sırasında çok az miktardaki hidrojeni özel bir alete yerleştirecekler ve bu yapıyı plazma olarak bilinen süper-sıcak gaz olana kadar ısıtacaklar. Bu şekilde Güneş'in içinde olan koşulların deney ortamında yaratılması amaçlanıyor. Nükleer füzyon deneylerinin temelinde ise temiz nükleer enerji alternatifi elde etme çabası yatıyor. (The Guardian)

yanresim5   Zika Virüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) açıklamasına göre, spesifik sivrisinek türleri tarafından yayılan Zika virüsü Latin Amerika bölgesinde hızla yayılarak toplumsal bir sağlık sorununa dönüşüyor. İlk Zika virüsü olayının kaydedildiği 8 ay öncesinden bu yana toplamda 4 milyondan fazla Zika virüsü teşhisi kondu. Ayrıca virüs 23 ülkede birden aktif hale geldi. Özellikle güney Brezilya ve Uruguay bölgesinde görülen şiddetli yağışın etkisiyle yayılması kolaylaşan Zika virüsü, yüksek sıcaklıkların da etkisiyle hızla çoğaldı. Zeminin nemli ve sıcak olması sivrisinekler için ideal bir yaşam alanı oluşturuyor. Bu durum da sivrisineklerle taşınan Zika virüsünün yayılmasına sebep oluyor. (Climate Central)

yanresim6   Aşırı Hava Olaylarının Sıklaşması Küresel Gıda Sistemini Tehdit Ediyor
Büyük Britanya'nın meteoroloji ofisi, Met Office, Britanyalı ve Amerikalı araştırmacıların bir araya geldiği “American Association for the Advancement of Science (AAAS)”ın yıllık buluşmasına katılarak aşırı hava olaylarının küresel gıda sistemi üzerindeki etkisi hakkında açıklama yaptılar. Açıklamaya göre, küresel iklim değişikliğinin etkisi ile sayıları artan aşırı hava olayları, küresel gıda sistemini olumsuz etkiliyor. Sayılarının gelecekte de artacağı öngörülen 'gıda şokları', tüm dünyada gıda marketini, ticareti ve de aileleri olumsuz etkiliyor. (Met Office)

yanresim7   Zorlu Enerji Grubu ve Toshiba'dan İşbirliği
Türkiye’nin yerli enerji kaynaklarını yüksek teknolojiyle buluşturan Zorlu Enerji Grubu, yüksek verimli ve düşük emisyonlu santral teknolojileriyle ön plana çıkan Toshiba Corp. ile iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma, Zorlu Enerji Grubu’nun enerji santrallerinin projelendirmeden, inşaat ve işletmesine tüm alanlarındaki uzmanlığı ile Toshiba Corp.’un yüksek teknolojili mühendislik ve ürün sağlama alanındaki küresel deneyimini bir araya getiriyor. Ocak ayından itibaren geçerli olan ve 1 yıllık süreyi kapsayacak anlaşma ülkemizde uluslararası standartlarda temiz kömür, jeotermal ve hidroelektrik santral projelerinin hayata geçirilmesine ilham olacak. (Fortune)

yanresim8   OECD'dan Karamsar 2016 Tahmini
OECD’nin "Küresel Ekonomik Görünüm ve Geçici Ekonomi Görünüm Raporu’’ kamuoyuna açıklandı. Raporda, ‘’küresel ekonomide güçlü büyümenin yakalanmasının zor bir hedef olduğu’’ uyarısı yapılırken, sadece ileri ekonomilerde mütevazı büyüme ile gelişmekte olan ülkelerde ekonomik aktivitelerin yavaşlayacağı tahmininde bulunuldu. Dünya ekonomisinin 2016 yılında, 2015’den daha fazla büyümeyeceği öngörülen raporda, yine dünya ekonomisinin büyüme hızının son beş yılın en düşük temposunda kalacağı uyarısı yapıldı. OECD, küresel ekonominin bu yıl yüzde 3, gelecek ise yüzde 3,3 büyüyeceği tahmininde bulundu. (Hürriyet)

 

bilgi1   Hedef 5 : Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını; tüm kadınların ve kız çocuklarının toplum içerisindeki yerlerinin güçlendirilmesini hedeflemektedir.
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği hedefi kapsamında, cinsiyet ayrımcılığının sonlandırılması, kadına karşı şiddetin bitirilmesi, zorunlu evliliklerin ve kadın sünnetinin yasaklanması, kadınların eğitime ve işgücüne katılımı, kadınların liderlik pozisyonlarında eşit fırsatlar bulmalarının sağlanması, kadınların cinsel ve üreme sağlığı haklarına kavuşmalarının temini konularında çalışmalar yapılmaktadır.

Sosyal Medyada SDSN - Turkey

  facebook   twitter   google+   linkedin  

 

 

 

  UNSDSN | Global bülten e-posta listesinden çıkmak için tıklayınız.