26 Eki 2018

Küresel Hedefler İndeks ve Gösterge Tabloları Yayımlandı

SDSN’in, Alman düşünce kuruluşu Bertelsman Stiftung ile birlikte hazırladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Endeksi ve Göstergeleri (SDG Index ve Dahdboards) Raporu, Temmuz ayında Birleşmiş Milletler’de (New York) düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzeyli Siyasi Forumu’nda açıklandı. Rapor, Birleşmiş Milletler tarafından Eylül 2015’te kabul edilen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (BM-SKH) açısından ülkelerin performanslarını karşılaştırmaktadır.

SKH Endeks ve Gösterge Raporu, 149 ülkenin mevcut verilerinden yola çıkarak, 17 sürdürülebilirlik hedef kalemi açısından mevcut konumlarını tespit etmekte ve ülkelere 2030’a kadar gerçekleştirmeleri beklenen SKH hedeflerinde öncelik vermeleri gereken konular hakkında önemli ipuçları sunmaktadır.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin dünya çapında bilinirliğinin artırılması ve başarıyla uygulanmasını kendine misyon edinen SDSN, raporun ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda farkındalıklarını artıracağını ve ülkesel/bölgesel/küresel düzeyde iş dünyasını, STK’ları, üniversiteleri ve hükümetleri, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi konusunda harekete geçireceğini ifade etmektedir.

Belirli aralıklar ile güncellenecek olan raporun, ülkelerin SKH hedeflerinde uygulama önceliklerini belirlemelerine yardımcı olması beklenmektedir. 100 gösterge puanı üzerinden değerlendirme yapan SKH 2016 Endeksi’ne göre sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanması adına en başarılı ülkeler sırasıyla İsveç (84.5), Danimarka (83.9) ve Norveç (82.3) olmuştur. Mevcut veriler ışığında yapılan hesaplamalara göre ortaya çıkan bu sonuçlar, kuzey ülkelerinin 2030 SKH hedef gerçekleşmesine en yakın ülkeler olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak genel anlamda SKH Endeks ve Göstergeleri, yüksek gelire sahip ülkelerin de SKH hedeflerinden hala uzak olduklarını ve hedeflenen 100 değere yaklaşabilmek çalışmaları gerektiğine işaret etmektedir.

Bütün ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesi açısından önemli zorlukları olduğunu gösteren SKH Endeksi’nde Türkiye (66.1) 48. sırada yer almaktadır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Endeksi ve Göstergeleri (SDG Index ve Dahdboards) Raporu’nu indirmek için tıklayınız. Hedeflere yönelik veriler içeren gösterge tablo ve grafiklerini indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın